Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Úspory
Archiv článků od 27.8.2004 do 2.5.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

2.5.2005
Ing. Jan Topol ml., TopolWater, s.r.o.

Stále přežívá přesvědčení, že nejúspornější variantou je centrální čistírna odpadních vod, třeba i s rozsáhlým systémem přečerpávání a transportních potrubí. Alternativa - decentralizovaný systém čištění odpadních vod za použití menších lokálních ČOV má minimální nároky na obsluhu s denní levnou dálkovou kontrolou funkce a přitom se srovnatelnou účinností celého čisticího procesu.

25.4.2005
Ing. Jan Topol ml., TopolWater, s.r.o.

Pokud se jedná o novostavbu nebo podstatnou rekonstrukci na základě stavebního povolení, musí investor prokázat způsob likvidace odpadních vod. Článek přináší na vybraném konkrétním případu ekonomické porovnání instalace čistírny odpadních vod Topas s žumpou na vyvážení. Porovnání je provedeno pro různé varianty instalace ČOV (napojení do vodoteče, zasakování, zásobník vyčištěné vody, osazení do stávající jímky).

18.4.2005
Ing. Jan Topol ml., TopolWater, s.r.o.

Jaké jsou možnosti likvidace odpadních vod? Žumpa, septik, ČOV? Jakým požadavkům musejí vyhovět?

24.2.2005
Ing. Karel Mrázek, zastoupení Messe Frankfurt GmbH

V průběhu 5 dnů se výstava koná ve 21 halách a návštěvníci budou mít možnost seznámit se s 1 000 novinkami v expozicích více než 2 300 vystavovatelů a navštívit bohatý doprovodný program.

31.1.2005
Ing. Karel Mrázek, autorizovaný inženýr v oboru technika prostředí staveb, specializace technická zařízení a energetické auditorství

Tento článek evokuje nový přístup k zavádění inteligence v bytových domech a vybraných občanských budovách, který vychází ze stavu roku 2004 a vytváří podmínky pro hospodárné vynaložení investice. Účelem úvahy není řešit vlastní provedení a zapojení systému umožňujícího inteligenci budovy. Cílem je evokovat obecné požadavky na vytvoření podmínek při realizaci stavební konstrukce a technického zabezpečení budov s ohledem na životnost budovy a její funkčnost při rozvoji elektroniky a jí vybavených spotřebičů, optimálně vysoké spotřebě energie na provoz budovy a zabezpečení dalších potřebných funkcí budovy.

31.1.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Následující článek byl přednesen jako příspěvek na konferenci TZB-2004 v rámci dne Nízkoenergetická výstavba 25.11.2004 na veletrhu Aqua-therm v Praze. Příspěvek upozorňuje na rostoucí náklady na zásobování vodou a tudíž rostoucí význam kvalifikovaných rozhodnutí v oblasti zdravotní techniky v relaci ke snižujícím se nárokům na energii na vytápění NED.

17.1.2005
Jan Slavík

Existuje řada metod a mnoho využití pro energetické audity. Přestože tato oblast získala značnou pozornost, jsou stále oblasti, kde není problematika úplně dořešena. Snad nejvíce opomíjenou částí je hodnocení dopadů na životní prostředí. Tento článek se snaží o korekci zažitého pohledu na tuto oblast, který je úzce zaměřen na redukci emisí plynoucí z energeticky úsporných opatření, pomocí užití dat z hodnocení životního cyklu výrobku.

3.1.2005
Libor Šamánek

Vzhledem k naší geografické poloze, značně nerovnoměrným srážkám a velmi omezeným zdrojům podzemní vody bylo a je u nás umělé zadržování vody v nádržích naprostou životní nutností. Jakmile přesáhne naléhavá potřeba vody maximální vydatnost vodních zdrojů, stává se výstavba dalších nádrží nevyhnutelnou, a to přes některé nepříznivé důsledky pro okolí.

27.12.2004
Ing. Miroslav Urban, Ing. Daniel Adamovský, ČVUT v Praze, katedra TZB

Platí obecný vztah, že s poklesem průtoku teplé vody v rozvodu narůstají náklady na tepelnou energii. Mezní průtok, pod kterým má křivka závislosti strmý nárůst, je pro každý systém přípravy a rozvodu teplé vody jiný. Snížením spotřeby teplé vody se sníží pohyb vody v potrubí a zvýrazní se vliv nedostatků cirkulačních soustav bez oběhového čerpadla. Paradoxně se koneční spotřebitelé nedočkají finanční úspory, ale zaplatí i více.

29.11.2004
Juraj Krivošík, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Myčka nádobí v porovnání s ručním mytím nádobí pod tekoucí vodou ušetří téměř 60% vody (při mytí nádobí v uzavřeném dřezu je spotřeba teplé vody ve srovnání s mytím nádobí pod tekoucí vodou nižší min. trojnásobně). Článek upozorňuje na databázi spotřebičů podle spotřeby energie, tedy další krok k úspornějšímu provozu domácnosti.

8.11.2004
prof. Ing. Dušan Nevřala, Ph.D., prof. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra TZB, Enplan s.r.o.

Roční spotřeba tepelné energie pro ohřev teplé vody u stávajících objektů dosahuje typicky jen 24% celkové roční spotřeby tepla budovy. Roční spotřeba tepelné energie pro ohřev TUV u nízkoenergetických domů je rovnocenná roční spotřebě tepla na otop.

1.11.2004

Plánujete výměnu stávajícího zdroje, nebo Vás rozhodnutí jakým zdrojem vytápět ještě čeká? Nabízíme Vám tipy vystavovatelů na úspory v provozu Vašeho domu a bytu.

20.10.2004
redakce

Portál TZB-info se i letos podílí na pořádání doprovodného programu veletrhu Aqua-therm. Zajímavé přednášky a diskuse budou probíhat hned od prvního dne, který je věnován vytápění zemním plynem a perspektivě jeho dalšího rozvoje v kontextu aktuálního zvýšení cen, nové legislativě pro plynové kotelny, komíny a energetické audity. Srdečně Vás zveme.

14.10.2004
Ing. Marada, MVV Energie CZ a.s.

Příspěvek firmy MVV Energie CZ s.r.o., přednesený na konferenci v Liberci, je zaměřen na konkrétní provedené realizace energeticky úsporných projektů s uvedením struktury financování a průběhem ekonomického hodnocení v období platnosti smlouvy.

11.9.2004
Siemens, s.r.o.

Dodávky vody do chaty s roční kapacitou 6000 lidí tvoří výlučně sněhová a dešťová voda, přečištěná odpadní voda je připravena pro splachování WC, teplárna napájená rostlinným olejem využívá motorový generátor, jehož odpadní teplo se znovu používá k výrobě teplé vody a vyhřívání budovy. Dvacet procent elektrické energie zajišťují solární moduly.

31.8.2004
ASIO NEW, spol. s r.o.

Nejčastěji se v praxi setkáme s řešením využívajícím dešťovou vodu na zavlažování, a to buď manuální nebo automatické s pomocí časově řízeného automatu nebo na základě měřené vlhkosti půdy. Dále se zachycená voda využívá jako užitková na praní apod. a to zejména v oblastech, kde je podzemní voda tvrdá nebo obsahuje vyšší podíl železa, manganu apod. V některých případech už byla zachycená voda využita k mytí vozidel. Jistě se však najdou i další způsoby využití. A tak v poslední době stále více roste poptávka po využití dešťových vod.

27.8.2004
Ing. Roman Šubrt

Energetický průkaz a energetický štítek budovy by měl sloužit pro jednoduché, průhledné a pochopitelné hodnocení budovy z hlediska jejích potřeb energií. Pod pojmem "potřeba energií" je v dnešní době chápána především potřeba energií na vytápění. Je to v podstatě správné pro většinu budov, pro pasivní budovy je nutné tento pohled zpřesnit rozčleněním na jednotlivé dílčí potřeby energií.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama