Rozúčtování spotřeby vody: Kamstrup přináší řešení přínosné pro vodárny i odběratele (I)
Jak dosáhnout toho, aby rozúčtování vody bylo skutečně spravedlivé a aby kvůli němu odběratelům vody ani provozovatelům distribuční sítě nevznikaly zbytečné ztráty? Společnost Kamstrup přichází s řešením.
Problematiku rozúčtování spotřeby vody lze nahlížet ze dvou rovin. Z hlediska vodáren je potřeba vyfakturovat takové množství vody, které naměřily vodoměry. Z hlediska odběratelů je zase žádoucí, aby každý z odběratelů platil jen za vodu, kterou reálně spotřeboval, a nedoplácel například na plýtvání vodou jiných odběratelů či na úniky vody, vzniklé netěsnostmi sítě.
Řešení, které by dokázalo oběma těmto požadavkům vyhovět a bylo přínosné pro vodárny i pro jednotlivé odběratele, je jediné: Maximální přesnost měření spotřeby. Jinak řečeno: Čím přesnější a spolehlivější měřidla jsou instalována, tím spravedlivější je fakturace. Nejvyšší přesnost dlouhodobě nabízejí ultrazvuková měřidla, jakými jsou například vodoměry MULTICAL® 21 a flowIQ® 3100 od společnosti Kamstrup.
Vodárny: Nižší ztráty a lepší přehled o stavu sítě
Zkušenosti provozovatelů distribučních sítí ukazují, že ve srovnání s mechanickými měřidly zaznamenává vodoměr MULTICAL® 21 mnohdy vyšší spotřebu vody. Je to dáno tím, že ultrazvuková měřidla Kamstrup zaznamenávají i velmi malé průtoky, zatímco mechanické vodoměry mají počáteční průtok značně vyšší. MULTICAL® 21, měřící prakticky „od nuly,“ tedy pokrývá i doposud téměř neměřené pásmo. Z hlediska přesnosti fakturace jde o důležitý bod, protože nezměřená spotřeba v množství např. 7 litrů za hodinu může reprezentovat až přibližně 60 m3 vody za rok. To není rozhodně málo.
Při případných reklamacích ze strany odběratelů se v podstatě vždy potvrdí, že v objektech nebo bytech dochází k netěsnostem. Buď jde o netěsnost, která je minimální a vizuálně jen obtížně zjistitelná, nebo o netěsnost, k níž dochází v nočních hodinách, kdy se kvůli celkově nižším odběrům vody zvyšuje tlak v distribuční soustavě. Na vině mohou být i netěsnící redukční a pojišťovací ventily, které jsou přímo napojené na kanalizaci. Výsledkem všech těchto faktorů může být ztráta až 2 m3 vody za noc. Protože ale odečty vodoměrů MULTICAL® 21 nebo flowIQ® 3100 lze provádět online, mohou vodárny snadno prokázat, že k netěsnostem tohoto typu dochází v době, kdy odběratelé spí a reálně ani nemají šanci si něčeho všimnout.
Z hlediska vodárenských provozů vede zvýšená přesnost měření mj. i k tomu, že se sníží rozdíl mezi patním vodoměrem a spotřebou, naměřenou bytovými vodoměry. Samozřejmě s přihlédnutím k samotné konstrukci a přesnosti obou typů vodoměrů. Zároveň má dodavatel vody lepší přehled o stavu vodárenské sítě a případné netěsnosti nebo i větší havárie může včas odhalit, opravit a zamezit tak zbytečnému plýtvání vodou. V současné době, kdy se hladiny podzemních vod snižují, a pitné vody začíná být mnohde nedostatek, je i tento ekologický aspekt důležitější než kdykoliv jindy.
Odběratelé už nebudou doplácet na nepoctivce
V rámci bytových družstev, sdružení vlastníků jednotek (SVJ) atd. je metodika pro výpočet spotřeby dána vyhláškou č. 269/2015 Sb. a odlišuje spotřebu studené vody (údaj naměřený bytovým vodoměrem) a spotřebu teplé vody (údaj naměřený vodoměrem násobený různými koeficienty). Užitím ultrazvukových vodoměrů MULTICAL® 21 a flowIQ® 3100 (v lokalitách s kolísavým či příliš vysokým tlakem mohu tyto vodoměry případně být doplněny i snímačem tlaku (Kamstrup PressureSensor) lze zajistit maximální přesnost měření – ale nejen to:
V mnoha případech se mezi poctivými odběrateli například v rámci SVJ najde jeden, který údaje o své spotřebě vody šidí a ostatní pak na něj musejí nedobrovolně doplácet. Jaké jsou nejčastější způsoby nezákonného ovlivňování měření? Některé typy vodoměrů lze ovlivnit magneticky. Mnohem častějším způsobem je mechanické ovlivnění, tj. umístění překážky, která brání vrtulce mechanického měřidla v otáčení. A spotřebu lze ovlivnit i snížením průtoku např. u rezervoáru toalety na hodnotu menší, než je minimální průtok, který vodoměr měří – tedy laicky řečeno na úroveň, kdy se vrtulka mechanického vodoměru ještě neroztočí. Napuštění rezervoáru pak sice trvá výrazně déle, ale je to „zdarma“. Ultrazvukové bytové vodoměry Kamstrup ale všechny tyto možnosti nezákonné manipulace v maximální míře omezují, a zabraňují tak podvodům, na něž by poctiví odběratelé dopláceli.
Chcete se o vodoměrech MULTICAL®21 a flowIQ® 3100 dozvědět víc? Navštivte stránky dánské společnosti Kamstrup, která je předním světovým dodavatelem v oblasti inteligentních řešení pro měření energií.
Přímé zastoupení dánské společnosti Kamstrup A/S - výrobce měřičů energií. Dodáváme ultrazvukové měřiče tepla, chladu a vodoměry. Rovněž nabízíme komplexní systémy dálkových odečtů a zpracování naměřených dat.