Heat: budoucnost topenářských rozvodů patří plastu

Datum: 15.5.2017  |  Organizace: WAVIN Ekoplastik s.r.o.  |  Firemní článek

Měď, ocel, anebo plast? Jaký materiál nejlépe využít pro topenářské rozvody? Tuto otázku řeší jak projektanti, tak i investoři a samotní instalatéři. Argumenty však hledá každý jiné – investor řeší cenu, instalatér bezpečnost a jednoduchost montáže a projektant energetické vlastnosti, životnost, ale také rychlost tvorby návrhu. Moderní plastové materiály mají odpověď pro každého z nich. Wavin Ekoplastik s jejich využitím připravil tři ucelené systémy Heat, které lze využít prakticky ve všech realizacích.

WAVIN Ekoplastik s.r.o.
Rudeč 848
277 13 Kostelec nad Labem

tel.:596 136 295, fax: 596 136 301
e-mail:
web:www.wavin.cz
Heat

I když se ve velkých projektech typu průmyslových areálů či obchodních a kancelářských center stále ve velké míře používají potrubí z kovu, zejména z oceli, plastové potrubní systémy jsou stále rozšířenější u menších staveb, jako jsou například rodinné nebo bytové domy. Hlavním argumentem pro ocel zůstává pořizovací cena, i když pokud bychom byli důslední a započítali složitější montáž, moc velkého rozdílu oproti stejné realizaci s pomocí plastových materiálů bychom se nedopočítali. Je tedy jen otázkou času, než plast zvítězí i v těchto velkých instalacích. Když hovoříme o plastu, máme na mysli zejména moderní materiály, které přinesl výzkum a vývoj posledních let. Ty nabízí mimořádné vlastnosti, jako je odolnost proti vyšším teplotám, tlaku nebo nízká tepelná roztažnost. Oproti kovovým rozvodům mají potrubí z těchto materiálů delší životnost, nezanášejí se, ani nekorodují. Pořizovací cena za materiál, náklady na montáž a údržbu jsou výrazně nižší. Významná je i úspora času, protože montáž plastového potrubí je snadná a bezpečná.

Co znamenají zkratky PE-Xc/Al/PE-HD a PP-RCT?

PRO PROJEKTANTY
Wavin Ekoplastik zdarma zpřístupnil knihovny 2D i 3D modelů jednotlivých prvků svého sortimentu. Projektanti si je mohou stáhnout v Zóně pro projektanty.
S jejich pomocí lze značně urychlit a zpřesnit návrhy vodovodních, kanalizačních i topenářských rozvodů.

Pro účely topení se dnes využívají zejména dva druhy trubek. Podstatný je u nich materiál, a tím je buď PE-Xc/Al/PE-HD, anebo PP-RCT. PE-Xc/Al/PE je vícevrstvá plastová trubka, která je složena ze síťovaného polyetylenu, hliníku a polyetylenu (PE-Xc/Al/PE-HD). V současné době je hojně využívána především pro podlahové vytápění. Hlavní inovaci na trhu ovšem dnes představují jednovrstvé trubky vyrobené z polypropylenu nové generace – PP-RCT, typ 4. Právě tento materiál považují výrobci plastových potrubních systémů za materiál budoucnosti. Podobně jako se díky moderním materiálům stále ztenčuje sportovní oblečení – při zachování anebo dokonce růstu kvality a funkčnosti - umožňuje materiál PP-RCT ztenčit i trubky a zároveň jim poskytnou celou řadu mimořádných vlastností. Trubky z materiálu PP-RCT tak nabízejí mnoho výhod, z nichž asi nejdůležitější je vysoká teplotní a tlaková odolnost a vysoká průtočnost i v menších průměrech. Rozvody z těchto trubek a tvarovek vykazují malé tlakové ztráty, a proto lze pro otopný systém realizovaný z těchto trubek volit méně výkonné oběhové čerpadlo, což představuje nemalé úspory. Obecně instalace těchto systémů přináší až 20 % úspory na materiál, montáž i následný provoz (srovnání s běžně využívaným systémem, jehož základem jsou trubky z PE-Xc/Al/PE-HD).

Hitem je Heat

V souladu s aktuálními trendy a s využitím obou jmenovaných trubek vyvinula společnost Wavin Ekoplastik moderní řešení pro oba způsoby vytápění – podlahové i ústřední. Ekoplastik Heat Optimum lze použít pro běžné projekty, kde jsou požadovány nízké náklady. Úspory jsou znatelné jak u vstupních, tak i dlouhodobých provozních nákladů. Součástí systému jsou dva typy vícevrstvých trubek z PP-RCT, Fiber Basalt Plus s čedičovým vláknem a Stabi+ s hliníkovou fólií a kyslíkovou bariérou.

Systém Ekoplastik Heat Premium je určený pro náročnější projekty. Svou oblibu si získal pro velmi snadnou a rychlou montáž potrubních rozvodů. Trubky jsou dodávány v kolech nebo tyčích z PE-Xc/Al/PE-HD a díky jejich ohebnosti je možné systém použít i pro podlahové vytápění. Ekoplastik Heat Kombi je kombinací výhod obou předchozích systémů. Při jeho použití lze docílit ideálního ekonomického řešení při zachování veškeré kvality. Trubky z materiálu PP-RCT se vyrábějí v široké škále dimenzí (16 – 125 mm), a proto jsou velmi vhodné pro realizaci hlavních horizontálních a vertikálních páteřních potrubních rozvodů. Pro dopojovací potrubí a podlahové vytápění pak lze využít trubky PE-Xc/Al/PE-HD.

Cat Wavin
Cat Wavin
Heat - rozvody teplé, studené vody a vytápění
Heat - rozvody teplé, studené vody a vytápění

 

Datum: 15.5.2017
Organizace: WAVIN Ekoplastik s.r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Projekty 2017

Partneři - Voda, kanalizace

logo WAVIN EKOPLASTIK
logo ASIO
logo GRUNDFOS
logo MEA
logo NICOLL ČR
logo AUSTRIA EMAIL
 
 

Aktuální články na ESTAV.czV Praze na Pankráci začala stavba budovy Mayhouse za 443 mil. KčSkladba ploché střechy jednoplášťové a dvouplášťovéDomov plný dobré energie s Yello EnergyBuďte letos o Vánocích originální. Zabalte dárek do vlastní dřevěné krabičky