Realizace úpravy vody pro překladiště

Datum: 14.9.2015  |  Autor: Ing. Michal Šubrt  |  Organizace: ASIO NEW, spol. s r.o.  |  Firemní článek

Jedna z předních přepravních a logistických společností v Evropě nás požádala o návrh technologie na úpravu vody v nově budovaném logistickém centru v Syrovicích. Vzhledem k odlehlosti areálu nebylo možné dopojení na vodu z vodovodního řádu, proto se firma rozhodla realizovat vrt a zásobovat se vodou z vlastního zdroje.

ASIO NEW, spol. s r.o.
Kšírova 552/45
619 00 Brno

tel.:548 428 111
e-mail:
web:www.asio.cz
Celkový pohled na systém úpravy vod
Celkový pohled na systém úpravy vod

Po realizaci vrtu však byly zjištěny parametry nevyhovující vyhlášce 252/2004 Sb. pro pitnou vodu. Z tohoto důvodu jsme vypracovali návrh technologie na úpravu této vody. Po realizaci několika velkých zakázek jsme přivítali zakázku tohoto charakteru.

Voda z vrtu vykazovala zvýšené hodnoty bakteriologického znečištění, koncentrací železa (0,33 mg/l), koncentrací manganu (0,156 mg/l) a tvrdosti (3,92 mmol/l). Navíc byly hraniční koncentrace amonných iontů (0,498 mg/l). Úpravna vody byla navržena na kapacitu 700 l/h, kterou vyžadoval investor. Při překročení hodnot o 30 % je úpravna stále schopna odstranit jednotlivé koncentrace látek, které byly překročeny.

 

Popis technologie

Úprava vody – vstup do reakčních a akumulačních nádrží
Úprava vody – vstup do reakčních a akumulačních nádrží

Voda z vrtu se čerpá přes ochranný filtr 130 micron do reakční akumulační nádrže. Před nádrží se dávkuje chlornan sodný pro předoxidaci železa, manganu a oxidaci amonných iontů. Z nádrže se voda čerpá čerpadlem na paralelní odželezňovací filtr D 300 s náplní pyrolox. Dále je přivedena na filtr s aktivním uhlím pro odstranění zbytkového chloru (o objemu 40 l aktivního uhlí) a následuje změkčovací filtr duplexní 2× 20 l s náplní Ecomix A s obtokem 50 % pro zachování částečné tvrdosti a snížení zbytkových amonných iontů, železa a manganu. Následuje dávkovací čerpadlo pro hygienizaci akumulační nádrže (5 m3). Za nádrží je ATS 4 m3 – 3 bar pro dodávku vody do míst spotřeby.

Odželezňovací filtry filtrují paralelně, perou střídavě se zachováním filtrace přes jeden filtr. Předpoklad praní – 1× za 2 dny dle objemu. Praní aktivního uhlí bude probíhat jedenkrát týdně v noci. Praní filtru trvá 25 minut. Duplexní změkčovací filtr pracuje střídavě a regeneruje po protečeném objemu. Kapacita je nastavena tak, aby regeneroval 1× za 1–2 dny.

Po realizaci a zprovoznění systému pracuje úpravna v automatickém režimu tak, jak byla navržena. Na výstupu dochází ke snížení tvrdosti na hodnotu 2,5 mmol/l, nulové jsou koncentrace Fe a Mn, také obsah amonných iontů byl snížen na hodnotu 0,25 mg/l. Samozřejmostí je také nulové bakteriologické znečištění vody.

Ing. Michal Šubrt
Tel.: +420 727 927 720
e-mail: subrt@asio.cz
http://www.asio.cz/cz/uprava-vody

 

Datum: 14.9.2015
Autor: Ing. Michal Šubrt
Organizace: ASIO NEW, spol. s r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2018

Partneři - Voda, kanalizace

logo ASIO
logo NICOLL ČR
logo MEA
logo WILO
logo WAVIN EKOPLASTIK
logo RAYCHEM
 
 

Aktuální články na ESTAV.czŠance pro Libeňský most: IPR navrhuje nebourat a zároveň postavit most novýNové administrativní centrum AFI Karlín bude příkladem možností vertikálních zahradLidé zablokovali Libeňský most na protest proti jeho zbouráníSchell - komplexní řešení pro veřejné sanitární prostory