Největší intenzita reprodukce legionelly nastává při 37–42 °C. Jak ji nejlépe vymýtit?

Datum: 8.2.2016  |  Organizace: EuroClean, s.r.o.  |  Firemní článek

Legionella (předně druh Legionella pneumophila) způsobuje legionelózu, respirační onemocnění, jehož projevy jsou velmi podobné jiným druhům onemocnění dýchacího ústrojí. Nejběžnějšími symptomy jsou kašel, dýchavičnost, horečka, bolesti svalů a hlavy. Onemocnění se projevuje typicky 2 až 10 dní po vystavení bakterii.

EuroClean, s.r.o.
Lidická 1348
25263 Roztoky

tel.:224 811 900
e-mail:
web:euroclean.cz

K identifikaci legionelózy je proto zapotřebí specifické vyšetření, kdy je zjištěna přítomnost legionelly v moči nebo hlenech. Nemoc může propuknout také v mírnější formě, kdy nedochází k dýchacím problémům. Hlavně se projevuje bolestí svalů a horečkou. Tato mírnější forma propuká několik hodin až tři dny po expozici bakterii a netrvá většinou déle než týden.

Historie

Legionella byla objevena v roce 1976 po propuknutí nákazy ve Philadelphii (USA), kde se jí nakazili účastníci srazu organizace American Legion. Nakaženo bylo 211 osob a z toho 34 zemřelo.

K nakažení dochází vdechnutím vodní mlhy, páry nebo kapky, která bakterii obsahuje. Méně časté je nakažení vdechnutím při pití (je potřeba, aby pitná voda vnikla do dýchací trubice). K šíření legionelly z jedné osoby na druhou nedochází, nemoc není nakažlivá. Většina zdravých lidí legionelózou po kontaktu s bakterií neonemocní. Citlivými skupinami jsou lidé starší 50 let, kuřáci, lidé s nemocemi dýchacího ústrojí nebo s oslabeným imunitním systémem (kvůli nemoci či lékům).

Léčba

Legionelóza se léčí antibiotiky. Osoby v dobré kondici se však mohou uzdravit i bez nich. V Evropě je průměrná úmrtnost na legionelózu 12%. Úspěšnost léčby roste s včasným odhalením nemoci.

Legionella (existuje přes 50 druhů) patří do skupiny gramnegativních bakterií. Do této skupiny patří také jiné patogenní mikroorganismy, jako například Salmonella či Pseudomonas nebo Escherichia (také limitované a stanovované v pitné vodě). Rozdělení na gramnegativní a grampozitivní bakterie se provádí laboratorním testem (barvení a pozorování vzorku pod mikroskopem; zabarvení, a tedy i zařazení, bakterie závisí na stavbě její buněčné stěny). Gramnegativní bakterie jsou obecně škodlivější než grampozitivní.

Obrázek 1: Legionella pod mikroskopem po Gramově barvení
Obrázek 1: Legionella pod mikroskopem po Gramově barvení
Obrázek 2: Selektivní kultivace Legionelly
Obrázek 2: Selektivní kultivace Legionelly

V laboratoři ve vzorku vody (ale také ve vzorku biofilmu) lze legionelu identifikovat selektivní kultivací (na médiu s obsahem antibiotik) dle normy ČSN ISO 11731. Kultivace trvá 10 dní. Je vhodné stanovit také améby, které jsou hostiteli legionell (stanovení trvá 7–10 dní) a jejich cysty (zapouzdřené stadium organismu) dokáží přežít i krajně nepříznivé podmínky (dezinfekce, extrémní teploty, vysoušení) a tím umožní přežít i legionelle.

Bakterie a prostředí

Legionelle se nejlépe daří v teplé vodě a lze ji najít např. ve vířivkách, chladicích věžích, zásobnících na teplou vodu, rozvodech teplé vody, fontánách. Snáší však poměrně široký rozsah podmínek a v malých množstvích se může vyskytovat i v podzemních či povrchových vodách. Z toho důvodu se stále opakovaně objevuje.

Obrázek 3: Teplotní odolnost Legionelly
Obrázek 3: Teplotní odolnost Legionelly

Legionella je acidotolerantní, na krátkou dobu dokáže vydržet i pH 2. Legionelly byly nalezeny v prostředích s pH 2,7–8,3. Přežívá i v mořské vodě. Byla nalezena ve vodách o teplotě až 66 °C, ale teplota 70 °C je již zabíjí téměř okamžitě. Růst (rozmnožování) bakterií se zastavuje při teplotách nad cca 50 °C. Bylo zjištěno, že při 50 °C se počet legionell ve vodě sníží na jednu desetinu za 80–124 minut, při 60 °C za 2 minuty. Běžné rozmezí teplot pro přežívání a reprodukci je 25–45 °C, optimální je 32–42 °C a největší intenzita reprodukce nastává při 37–42 °C. Při teplotách pod 20 °C již nedochází k rozmnožování, ale bakterie může přežít i v zamrzlé vodě a začít se rozmnožovat, jakmile se obnoví příznivé podmínky. K rozmnožování vyžaduje legionella přítomnost nutrientů (živin) ve vodě. V čisté pitné vodě bez jiných mikroorganismů nebo rozpuštěných organických látek není schopná se rozmnožovat.

Pro skladování vody se doporučuje držet se s teplotou pod 20 °C. Výskytu legionelly lze zabránit běžnými metodami dezinfekce (UV, chemická dezinfekce, tepelná dezinfekce). Z již zasaženého systému je však vymýcení obtížnější. Stejně jako jiné mikroorganismy, přežívá i legionela v biofilmech. Biofilm poskytuje mikroorganismům ochranu proti náhlým změnám podmínek a prodlužuje tím jejich odolnost vůči nepříznivým podmínkám a pokusům o likvidaci. Proto je k dezinfekci vhodný oxid chloričitý (chlordioxid), který biofilmy rozrušuje. To se dělá pomocí speciálních generátorů chlordioxidu.

Dalšími metodami odstranění legionelly z vodovodních systémů je proplach přehřátou vodou, dávkování měďnatých nebo stříbrných iontů a dávkování dezinfekce na bázi chlóru (chlornan, plynný chlor). Pokud nedojde ke kompletnímu vymýcení legionelly ze systému, dochází k rekolonizaci během několika dní až týdnů. Z toho důvodu nepomůže dezinfekce (či výměna) jen některých součástí rozvodů vody (např. trysek, sprchovacích hlavic, ventilů, filtrů).

 

Datum: 8.2.2016
Organizace: EuroClean, s.r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2018

Partneři - Voda, kanalizace

logo RAYCHEM
logo WAVIN EKOPLASTIK
logo WILO
logo ASIO
logo MEA
logo NICOLL ČR
 
 

Aktuální články na ESTAV.czFOR ARCH 2018: Digitalizace ve stavebnictví se blížíCentrální vysavač: Nástroj dokonalého úkliduČeský ostrovní dům: Domy budoucnosti budou jednodušší, než si myslítePražští radní podpořili zbourání Libeňského mostu, schválit záměr musí zastupitelstvo