Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Frekvenční měniče EcoPower spoří až 40% elektrické energie

Datum: 20.12.2018 4:11  |  Organizace: Envexo s.r.o.  |  Firemní zpráva

Proč jsou vodárny a čerpadla s frekvenčními měniči tak úsporné? Zařízení s kvadratickou závislostí točivého momentu na otáčkách, jako jsou čerpadla, jsou typickými aplikacemi pro úsporu energie.

Envexo s.r.o.
Kubelíkova 1224/42
13000 Praha 3

tel.:+420 603 561 170
e-mail:
web:www.eco-smart.cz

Frekvenční měniče EcoPower spoří až 40% elektrické energie

Typickým příkladem je regulace průtoku kapaliny. Tradičním způsobem regulace je škrcení ventilem, energeticky úsporná je však regulace řízením otáček motoru pomocí frekvenčního měniče. Průtok je přímo úměrný otáčkám čerpadla, moment a tedy potřebný výkon motoru s růstem průtoku stoupá kvadraticky. Při škrcení ventilem má motor otáčky konstantní a při zmenšení průtoku klesá příkon velmi pomalu. V hydraulických částech přitom dochází k velkým ztrátám a mechanicky je čerpadlo zbytečně namáháno.

Při regulaci frekvenčním měničem se pohybujeme přesně po kvadratické charakteristice systému a dodáváme pouze takový výkon, jaký je nutný. Při průtoku na úrovni 50 % je zapotřebí pouze cca 12 % výkonu. V rámci celého procesu tak lze v závislosti na průběhu regulace uspořit 40 až 50 % energie. Převodem uspořeného množství energie na finance dostaneme částky, které po velmi krátké době převýší pořizovací ceny frekvenčních měničů potřebných k realizaci těchto úspor. Momenty setrvačnosti a mechanické namáhání, resp. opotřebení jsou výrazně nižší a značně přispívají k prodloužení životnosti mechanických částí čerpadel.

Výhodou frekvenčních měničů EcoPower od značky EcoSmart je jejich variabilita. Lze jimi řídit jakékoliv odstředivé čerpadlo, mohou být umístěny přímo na motoru čerpadla nebo i desítky metrů od čerpadla. Robustní provedení skříně s krytím IP 65 umožňuje použití i v nejnáročnějších podmínkách. Softwarové funkce umožňují nastavení mnoha provozních režimů dle potřeb zákazníka.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk Související z oboru

Duben má nakročeno k rekordnímu suchu

17.4. 11:58   Letošní duben v Česku by podle meteorologů mohl být rekordně suchý. Nasvědčují tomu údaje o množství srážek v prvních dvou týdnech měsíce a aktuální vývoj počasí. více >>>

Legionella: ukrývá se uvnitř buněk, přesto má svá slabá místa

15.4.2019 | Michal Třeška, EuroClean s.r.o.
V našich podmínkách se k inaktivaci legionell používá oxid chloričitý (chlordioxid). Jeho výhodou je, že spolehlivě účinkuje za velkého rozsahu hodnot pH. Dokonce ničí i hůře přístupné mikroorganismy v biofilmech – viry, řasy a spory hub.

Do obcí míří peníze na pitnou vodu, elektromobily i šetrné veřejné osvětlení

12.4.2019 | Ministerstvo životního prostředí
Ministr životního prostředí schválil investice pro zlepšení kvality života obyvatel v obcích obcí v souhrnné výši 366 milionů korun prostřednictvím 174 projektů z Národního programu Životní prostředí. Nejvyšší částku, téměř 100 milionů korun, si mezi sebou rozdělí přes 70 obcí ležících na území národních parků. Významná finanční pomoc putuje také na rekonstrukci veřejného osvětlení nebo pořízení ekologických vozů.
diskuse: 3 příspěvky, poslední 18.04.2019 20:14

Pozvánka na odborný seminář Novinky ve zdravotní technice 2019

10.4.2019 | STP - Společnost pro techniku prostředí
Změny ve výpočtu vnitřních vodovodů, nová metoda stanovení objemu zásobníkového ohřívače nebo zásobníku teplé vody a novinky v energetické náročnosti z pohledu teplé vody, nová evropská norma v oblasti hospodaření se srážkovou vodou a novinky v oboru. Jste srdečně zváni, členové STP zdarma.
Izolace potrubí, ilustrační obrázek, zdroj ČOI

ČOI kontrolovala izolaci na potrubí

6.4.2019 | redakce
ČOI zkontrolovala celkem čtyři typy výrobků. Chybělo prohlášení o vlastnostech, označení CE, označení identifikačními údaji a údaji o výrobci, na štítku nebyly uvedeny deklarované vlastnosti výrobku a jejich úrovně.
diskuse: 1 příspěvek, 06.04.2019 09:44

Témata 2019

technická podpora výrobců

Partneři - Voda, kanalizace