Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Zásobování vodou - studny a filtry pro různé druhy znečištění vody - praktické rady

Článek popisuje v konkrétních bodech činnosti, které souvisí s čistěním studní a jejich údržbou, a nabízí zajímavé řešení pro obce bez veřejného vodovodu. Zcela logicky k této problematice patří i sortiment filtrů pro ošetření kvality vody.

ČIŠTĚNÍ STUDNÍ

ČIŠTĚNÍ je především odborná záležitost. Musí být prováděno kvalifikovaně a ne jen jako doplněk jiné, vesměs lukrativnější činnosti. Většinou se jedná o sled několika navazujících operací.

Postup:

Po odkrytí víka studny nejdříve pohledově zjistíme stav vnitřního pláště. V případě potřeby provedeme test na přítomnost plynů. Pomocí kalových čerpadel odčerpáme vodu a přitom provedeme tlakem vody oplach stěn. Poté, pokud je to nutné, opravíme vnitřní plášť. Po odčerpání vody nastupuje ruční čištění dna studny od sedimentů a čištění stěn pomocí kartáčů. Až když je studna dokonale čistá, tak provedeme první tzv. "razantní" desinfekci stěn a dna. Přitom stále odčerpáváme kontaminovanou vodu. Na to následuje umístění odkyselovací drtě (bílé kamínky) na dno studny jako filtr a závěrečná desinfekce. Tím je celý proces ukončen. K čištění potřebujeme elektrickou energii (400 V a 230 V), buď vaší a nebo pomocí naší elektrocentrály.

Kdy je dobré se na nás obrátit:

  • když zjistíte, že voda je zabarvena, zapáchá a má divnou chuť,
  • když se vám zanáší (zabarvují) baterie, pračka, myčka, splachovadla apod.,
  • když zjistíte, že studna netěsní, má špatný poklop a jiné netěsnosti,
  • když ruční čerpadlo přestane pracovat,
  • když odkryjete víko studny a zjistíte, že s pláštěm není něco v pořádku,
  • když si nejste jisti, zda okolí studny nemůže ovlivňovat kvalitu vody,
  • když koupíte chalupu se studnou a nic o ní nevíte.

Jak postupovat:

Pokud zjistíte, že s vaší vodou (studní) není něco v pořádku, tak neváhejte a co nejdříve nás kontaktujte. Na každou vodu najdeme společně recept. Po odborném posouzení vám navrhneme postup řešení včetně cenové kalkulace. Většinou navrhujeme variantní řešení a je jen na vás, jak se rozhodnete.

U obecních studní, vodojemů a odkyselovacích jímek by se mělo postupovat podle schváleného provozního řádu. Pravidelná péče je zárukou kvality vody. Stojí za to se informovat o tom, jak postupuje třeba vaše obec.

O STUDNU JE TŘEBA PEČOVAT

Jako novou službu v posledním období přebíráme, na základě smlouvy, péči o vodní zdroje hlavně pro malé obce a firmy.

Tato komplexní služba obsahuje převážně následující činnosti:

  • čištění studní a vodojemů,
  • čištění, praní a doplňování filtru odkyselovacích komor,
  • opravy studní dle ČSN
    (dlažba, oplocení, uzamykatelný poklop, větrání a pod.)
  • sečení trávy a náletů kolem studní a vodojemů,
  • pravidelná desinfekce studní, čerpaček a vodojemů,
  • rozbory vody,
  • péče o veřejné (návesní, městské) studny, které slouží jako náhradní nouzový zdroj vody,
  • další služby v oblasti vodních zdrojů dle přání zákazníka.

V případě dlouhodobé spolupráce poskytujeme různé druhy slev.
Při smlouvě s obecním úřadem poskytujeme poradenství zdarma a obyvatelům obce studnařské služby se slevou 10 % !!!

FILTRY NA VODU

Naším úkolem je poskytovat pro všechny dostupný a vysoce efektivní způsob zlepšení kvality vody, kterou pijete. Vyberete si jako v lékárně podle nemoci Vaší vody, která Vám i celé rodině dosud kazí její chuť a poškozuje Vaše zdraví. Filtrovaná voda je pak vhodná k soustavné konzumaci.

Filtrace se vybírá podle charakteristiky vody:

  • Chlorovaná voda:
    - Filtr FC 200 s vložkou CF 2
    Je logickým partnerem vodárny, protože voda musí být chlorována až k Vám. Speciální aktivní uhlí je vysoce efektivní a vyzkoušený a velmi levný způsob, zachovává všechny minerální látky.

  • Bakteriologicky závadná voda:
    - Filtr FC 000 s vložkou 1 M
    Jednak zachycuje a spolehlivě likviduje všechny nebezpečné bakterie (koli, fekální koliformní, úplavice, salmonely aj.). A je rovněž důležitou prevencí bez dávkování chemikálií. Mimo to zachytí mechanické nečistoty nad 0,5 mikronu. Zároveň je mnohem ekonomičtější než chlorace či dovážení vody.

    - UV lampa RUV 8
    Spolehlivě likviduje všechny bakterie (koli, fekální koliformní, enterokoky, salmonelózy, úplavice, tyfu, cholery aj.), instalace na hlavní přívod za mechanický filtr (FC 300), vstup a výstup 3", vyžaduje připojení 220 V/50 Hz, spotřeba energie 45 W, životnost UV lampy 9.000 hodin. Viz obr.

  • Zákal, rez a vodní sliz:
    - Filtr FC 300 s vložkou od 60 do 0,5 mikronu
    Chrání před zarůstáním potrubí, zanášením baterií, splachovadel, praček (myček nádobí a pod.). Odstraňuje rez a zákal. Dokonce sníží i obsah nerozpustného železa ve vodě.

  • Vysoký obsah dusičnanů:
    - Filtr DNF 500 s vložkou N5
    Vysoký obsah dusičnanů trápí jak vodárny, ale hlavně obecní vodovody a domovní studny. Způsobuje rakovinu zažívacího traktu (žaludku a jícnu). U dětí hrozí riziko krevního jedu - methemoglobinemii. Z hlediska dlouhodobé prevence rakoviny je třeba se držet výrazně pod normu 50 mg/l. Kvalitní voda má mít max. 15 mg/l (to je norma pro kojence). Filtr se rovněž umisťuje pod dřez (nebo na dřez) a to jako "třetí kohoutek" a nebo napojením na perlátor. V ceně je testovací souprava a Vy si sami ověřujete, jak filtr pracuje a kdy je nutné vyměnit vložku. Odstraňuje dusičnany do 95 % a kromě toho i další škodliviny, jako filtry FC 200 a FC 000.

  • Proti vodnímu kameni (tvrdost vody):
    - Vital Dosal / Siliphos
    Tvrdá voda vašemu zdraví neškodí, ale jinak zdevastuje skoro vše, co s ní přijde do styku. Hlavním problémem je vodní kámen, někdy také uváděný jako kámen kotelní. Ten se postupně usazuje na stěnách potrubí tak, že někdy potrubí zcela uzavře. Používáme tzv. systém maskování tvrdosti vody. Voda se po "maskování" chová jako měkká, přesto, že k odstranění minerálních látek ve skutečnosti nedošlo. Pod řadou různých obchodních názvů se vlastně skrývá dávkování malého množství fosforečnanů do vody. Jde obvykle o množství 1 až 3 mg na litr vody. To je tak zanedbatelné množství, které nemůže nijak ovlivnit naše zdraví, ale dostačující k tomu, aby došlo k zabránění vytváření vodního kamene. Například litr mléka obsahuje 910 mg fosforečnanů. Námi uváděné množství stačí na to, aby vodní kámen neměl šanci. Tato metoda je schválená v zámoří, v EU a od roku 1991 i u nás. Bohužel i přes své přednosti a levný provoz je zatím u nás prakticky neznámá. Tímto zařízením lze ošetřit třeba celý dům a to instalací na hlavní přívod vody. Jeho cena se pohybuje mezi 2 až 3 tisíci korun. Vedle toho jsou i velké reaktory, vhodné pro velké provozy jako hotely apod. Ovšem máme také malé přístroje pro dílčí ochranu jednotlivých spotřebičů, jako jsou bojlery, pračky, myčky apod. Ty lze pořídit v ceně od 600 Kč.

  • Turistický vodní filtr a další druhy filtrů

UV lampa RUV 8 pro bakteriologicky závadnou vodu

Vital Dosal / Siliphos proti vodnímu kameni


Poznámka redakce:
Problematice studní je věnována rovněž kniha MUDr. Kožíška ze Státního zdravotního ústavu Studna jako zdroj pitné vody. Kniha popisuje, že rozhodně nestačí studnu mít. Využívání studny jako zdroje pitné vody přináší řadu nutných činností, z nichž celou řadu je třeba svěřit odborníkům. A v závěru knihy se autor sám sebe ptá: A zda stojí studna za tu námahu? Nenapsal bych více než dva odstavce, kdybych o tom nebyl přesvědčen. Jako lékař nevidím zisk především v levné ceně vody či ve vlastní nezávislosti při zásobování vodou, ale v kvalitě vody samotné. U kvalitní studny lze totiž daleko spíše než u veřejného vodovodu naplnit ideál pitné vody: totiž že voda nebude pouze zdravotně nezávadná, neškodící a nebudící odpor, jak ji definuje norma, ale že bude zdraví prospívající a její pití požitkem. To, co u vody jako základní poživatiny bývalo dříve přirozeným požadavkem, totiž aby byla příjemné a lahodné chuti, se s nástupem moderního vodárenství trestuhodně vytratilo.


 
 
Reklama