Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Co je to drážkovaný spoj a proč je ideální na požární rozvody vody?

Spojování ocelových trubek pomocí drážkovacích spojek je alternativní metodou spojování trubek místo přírubového, svářeného anebo závitového spoje. Metoda je známa už několik desetiletí a je stále populárnější pro svou efektivní, rychlou a spolehlivou montáž v různých odvětvích potrubárčiny. U nás se drážkované (anebo válcované) spoje využívají hlavně na požární rozvody.


Proces vytvoření spolehlivého vodotěsného spoje je založený na správné přípravě trubky a následném nasazení gumiček a tvarovek a finálním přitažením šrouby. Na trhu je několik výrobců spojek (například Victaulic).

Konce obou trubek se nejprve přesně nařežou (ideální řezačka Exacttools), aby kolmý řez umožnil vytvoření precizní drážky v drážkovacím stroji. Rozměr vyválcovaných obvodových drážek se odměří speciálním pásmovým metrem, aby byla dodržená příslušná norma zadaná výrobcem spojek. Následně se nasadí těsnění spojky do drážky na konce trubek a ocelové části spojek se nasadí na těsnění. Na závěr se spoj utáhne šrouby a maticemi s utahovákem.

Jaké jsou výhody drážkovaného spoje?

  • Krátký čas montáže spoje, a tedy i realizace stavby (například oproti sváření, řezání závitů),
  • Spoj je bezpečný a těsný, odolný vůči pohybu i tepelné roztažnosti,
  • Jednoduchá montáž či oprava i ve stísněných podmínkách. K tomu skvěle slouží například ruční drážkovačka,
  • Možnost dílenské sériové přípravy drážek na potrubí při montáži nových rozvodů,
  • Spoj dobře kompenzuje vibrace a má dobré zvukové vlastnosti,
  • Nižší nároky na specializovanou odbornou pracovní sílu (například s porovnáním se svářeči),
  • Možnost použití tvarovek opakovaně, i po rozebrání spoje,
  • Kromě oceli je možné drážkovat i měď, nerez či plast.Jaké jsou nároky na drážkovací stroje a co je důležité?

RIDGID je světoznámým výrobcem ručních i elektrických hydraulických drážkovaček pro výrobu obvodových drážek na ocelových potrubích. To, co činí drážkovačky RIDGID extra třídou je robustnost, přesnost a tvrdost nástrojů. Obrovská síla, masivní tělo a hydraulický mechanismus umožňují vysokou rychlost drážkování a tím vysokou produktivitu práce.

Mezi nejžádanější modely patří ruční drážkovačky,jejichž hlavní výhodou je jejich jednoduché použití v terénu při montáži anebo opravě poškozeného potrubí. Drážkovačka RIDGID model 915 je nejkompaktnější model, který potřebuje jen 9cm volného místa okolo trubky. S hmotností 10kg a kompaktním tělem je teda vhodná na používání při válcování ve výškových pozicích a při dodatečné montáži odboček a přípojek.

Výkonnou hydraulickou drážkovačku RIDGID model 918 může pohánět buď ruční závitořez anebo její vlastní pohon.

Velmi oblíbená je drážkovačka RIDGID model 975, která se dá jednoduše použít jako příslušenství k stacionárnímu závitořezu, ale i ručně na pohon klikou. Získáte tak obojživelníka do terénu i dílny.

Máte před sebou zakázku a nevíte přesně, jak na to? Chybí Vám stroj anebo příslušenství?

Naši technici vám rádi poradí a stroje předvedou. Pomohou navrhnout správné technické řešení. Je možné i zapůjčit stroje za výhodných podmínek.


ant PROFITOOLS s.r.o.
logo ant PROFITOOLS s.r.o.

Jsme obchodní společnost a přes 21 let zastupujeme silné zahraniční značky - světových výrobců profesionálního nářadí pro voda-topení-plyn a svařování plastů. Poskytujeme i služby, díky kterým jsou naši klienti o krok vpřed před konkurencí.