Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Odpadní vody z průmyslových podniků hravě zlikviduje STM

Datum: 17.10.2018  |  Organizace: Hellstein spol. s r.o.  |  Firemní článek

Přísnější nároky na kvalitu odpadních vod, rozšíření závodu nebo stavba nového zařízení znamená pro mnohé průmyslové podniky hledání nových technologických řešení. Firma Hellstein přichází na český trh s technologií Stählermatic (STM), která spojuje účinky aktivovaného kalu a biomasy v jediném inovativním biologickém zařízení.

Hellstein spol. s r.o.
Vlčovice 11
74221 Kopřivnice

tel.:+420 596 890 123
e-mail:
web:www.hellstein.cz

Čištění za pomocí STM nespotřebuje příliš energie, ani nevyžaduje pravidelnou údržbu a přesto si poradí i se znečištěním třítisícové vesničky. Pro menší i velké závody se může otázka čištění odpadních vod doslova noční můrou. V městečku Valliéres na jihovýchodě Francie sídlí mlékárenské družstvo Val de Fier, které se zaměřuje na výrobu ementálu. Denně zpracuje mezi dvaceti až čtyřiceti tisíci litry mléka, což je v průměru jedenáct milionů litrů za rok. Každý den si proto musí poradit s vodou ze sýrárny, z omývání sýru a omývání palet o objemu asi 110 m3, což odpovídá znečištění obce se třemi tisíci obyvateli. Rozhodli se proto využít čistírny STM, která oproti konvenčním zařízení nabízí mnohem účinnější řešení.

Dva způsoby biologického čištění v jednom

Odpadní vody nejdříve protékají česlicemi, které fungují jako filtr a zachycují objemnější materiály, jako jsou plasty nebo kůrky ze sýru. Poté tekutina nateče do aerobní vyrovnávací nádrže. Plovoucí provzdušňovač vodu neustále promíchává a přivádí do ní vzduch, aby nezačala kvasit. Nátok pak může rovnoměrně přetékat do nádrže se systémem STM. Odpadní voda se tu promíchá s aktivovaným kalem a sada rotorů s biomasou na povrchu otáčením přivádí kyslík potřebný k dalšímu čištění.

Rotory tvoří dvě kola spojená dutými trubkami. Ponořením trubky vnáší do směsi vzduch a ten se uvolňuje a probublává k hladině. Mezitím se rotory naplní směsí a po vynoření na hladinu kapalinu vypustí zpátky do nádrže. Tímto způsobem se rotory otočí dokola za jednu minutu s velmi malou spotřebou elektrické energie, neboť každé kolo spotřebuje nanejvýš 4 kW.

Jednoduchý systém vrátí přírodě čistou vodu

Biologicky zpracovaná voda se shromažďuje v usazováku bez dalšího nástroje. Kal se jednoduše usadí na dně a vyčištěná voda na povrchu. Kal se pak znovuvyužije v nádrži s technologií STM nebo se dále skladuje. Normy na vypouštění odpadních vod do přírody jsou však velmi přísné. U skutečně velkých provozů a extrémního znečištění se proto voda dočišťuje v dokončovací laguně. Většinou ale není nutná.

Čistička STM kombinující dva způsoby biologického čištění je pro mlékárnu Val de Fier vysoce účinným nástrojem. Zajistí proces nitrifikaci a denitrifikaci a biologickou eliminaci fosforu v jedné nádrži bez použití dělících stěn, čerpadel, míchadel, potrubí a armatur po celý rok. Díky tomu dokáže snížit znečištění odpovídající třítisícové vesnici o zhruba 99 % na čistou vodu při spotřebě do 200 kWh za den.

Pokles znečištění v odpadních vodách mlékárenské družstvo Val de Fier díky systému STM
Druh znečištěníMnožství při objemu 110 m3 za denSnížení znečištění
Suspendované látky
MEST (NL)
100 kg99,3 %
Biologický kyslíkový ekvivalent
DBO5 (BSK5)
160 kg99,4 %
Chemický kyslíkový ekvivalent
DCO (CHSK)
360 kg97,1 %

Hellstein připraví řešení na klíč

Na český trh dodává čistírnu STM společnost Hellstein a rozhodně není na českém trhu žádným nováčkem. Je součástí německé skupiny Stähler Group, která se vývojem a výrobou čističek odpadních vod zabývá už více než tři desítky let.

Pro průmyslové provozy nabízí kontejnerové čistírny na klíč, navrhuje a dodává optimální řešení a způsob čištění podle konkrétních nároků. Kromě stavby samotnou čističku zprovozní a zaškolí obsluhu. Součástí je také projektová dokumentace pro územní řízení a stavební povolení, včetně jeho vyřízení. Není proto divu, že si zařízení našlo spoustu spokojených zákazníků nejen u nás a ve Francii, ale i v Irsku, Německu, Polsku, v asijských zemích i na americkém kontinentu.

 

Datum: 17.10.2018
Organizace: Hellstein spol. s r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2019

technická podpora výrobců

Partneři - Voda, kanalizace