Koupací biotopy - ekonomicky únosné, zdravé a hygienicky nezávadné koupání

Datum: 31.5.2011  |  Autor: redakce

Předností koupacích jezírek je lepší pocit z koupání a nižší náklady na údržbu. Koupací biotopy mohou být vybudovány u rodinných domů, ale nižší náklady na údržbu koupacího biotopu jsou důležité i pro obce, které vybudování hradí z dotací. Pokud by z dotace vybudovaly bazén, na provoz by neměly finance.

Majitelé rodinných domů s bazény záhy zjistí, že údržba bazénu je velmi náročná jak časově, tak finančně. Navíc mnozí citlivější jedinci koupání v chemicky ošetřované vodě dost těžko snášejí. Existuje tedy vůbec nějaká cesta pro ekonomicky únosné, zdravé a hygienicky nezávadné koupání? Existuje. Koupací biotopy. Předností je lepší pocit z koupání, které se blíží koupání v přírodě, nižší náklady na údržbu.

Právě výrazně nižší náklady na údržbu jsou důležité i pro obce, protože zatímco na výstavbu se peníze z různých fondů a dotací jakžtakž sehnat dají, údržba padá plně na jejich bedra. Navíc se takové zařízení dá využít celoročně, protože v zimě slouží jako kluziště. Obce, kde už jsou tato koupaliště v provozu, potvrzují, že tam lidé chodí mnohem radši než do klasických bazénů. U větších realizací stačí pro čisticí část vyčlenit 40 % plochy, na koupání pak zbývá 60 %.

Podívejte se na nový přehled trhu Koupací biotopy

Dva příklady využití koupacích biotopů ve městech:

Přírodní biotop Bantice

V červnu 2009 byl v obci Bantice otevřen druhý biotop v České republice. Přírodní koupaliště bez chemie s víceúčelovým hřištěm i občerstvením nabízí výborné koupání s vyváženým přírodním systémem, který využívá biologické funkce rostlin.

Zdroj vody pro koupací biotop: studna, pro zázemí veřejný vodovod.

 

Přírodní koupací biotop sestává:

  1. Vlastní koupací vodní plocha (dále jen bazén) pravidelného obdélníkového tvaru je tvořen betonovou konstrukcí tl. 30 cm. Bazén je rozdělen na zónu pro neplavce s hloubkou vody 90 cm a na zónu pro plavce s hloubkou vody 160 cm. Celý prostor je vystlán geotextilií a folií PVC 1,5 mm. V zóně pro neplavce, brouzdališti a na schodišti je položena betonová dlažba tl. 5 cm. Pro vstup do vodní plochy jsou vybudovány schodiště do zóny pro neplavce a dvoje nerezové schůdky do zóny pro plavce. Součástí bazénu je brouzdaliště osmiúhelníkového tvaru s hloubkou vody 40 cm.

  2. Filtrační zóna slouží k biologickému čistění vody. Filtrační zóna je vyložena geotextilií a izolována fólií PVC 1,5 mm. Ve filtrační zóně jsou uloženy trubní rozvody, perforované trubky, zeolitové filtrační substráty, praný kačírek frakcí 4-8, 16-22, 22-125 mm a jsou osázeny vodními rostlinami. V horní vrstvě jsou uloženy elektrody na sycení vody kyslíkem elektrolýzou.

  3. Břehová zóna má především okrasnou funkci a je v ní uloženo podvodní sání.

  4. V provozním objektu jsou umístěna čerpadla a filtry. Systém je doplněn třemi hladinovými skimmery, zařízením pro spodní sání vysavači a zařízením pro odsávání z filtračních substrátů.

  5. Cirkulace vody je založena na dvou na sobě nezávislých okruzích. První okruh zajišťující biologické čištění vody tvoří čerpadlo (KAP 250), které saje z podvodních sání uložených pod štěrkem v břehové zóně a skimmeru v brouzdališti. Voda je vytlačena do perforovaných trubek uložených na dně filtrační zóny a prochází vzhůru jednotlivými vrstvami filtračních materiálů a sycena kyslíkem vyprodukovaným elektrolýzou. Do bazénu proudí vyčištěná voda prostupem ve zdi. Cirkulační obrátka objemu bazénu při plném výkonu je 24 hod. Před sezónou je biologický filtr odpojen od bazénu a aktivován po dobu 6 týdnů. Aktivace spočívá v čerpání vody čerpadlem (SW 12) ze šachty umístěné ve filtrační zóně a vytlačení vody do filtračních trubek. Průtok filtrací v této době je 12 m3/hod.

    Po sezóně je cirkulace omezena, v zimě odpojena úplně.

    Druhý okruh který slouží pro odstranění hladinového znečištění tvoří čerpadlo (SW 24), které saje ze dvou skimmerů uložených ve výklencích ve stěně bazénu a podvodního sání uloženého pod štěrkem v břehové zóně. Ve skimmerech jsou uložena sítka na hrubé nečistoty. Voda je vytlačena do dvou filtračních nádob (Saphir 500), kde jsou zachyceny jemné nečistoty. Voda se vrací do bazénu chrličem a pramenným kamenem.
 

Přírodní koupací biotop Kovalovice

První přírodní koupací biotop v ČR byl zbudován za cca 5,5 mil Kč, v dalších letech hodlá obec areál doplňovat o hřiště na beach volejbal a minigolf, dětské prolézačky, provozní budovu s restaurací a příjezdovou komunikaci. Délka výstavby je závislá na finančních možnostech obce.

 
 

Výstavba koupacího biotopu Kovalovice (další fotografie a ve větším měřítku)

 

Hodnotit:  

Datum: 31.5.2011
Autor: redakceSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


Témata 2018

Tipy pro projektanty

Partneři - Voda, kanalizace

logo WILO
logo MEA
logo WAVIN EKOPLASTIK
logo ASIO
logo RAYCHEM
logo NICOLL ČR
 
 

Aktuální články na ESTAV.czPražští radní podpořili zbourání Libeňského mostu, schválit záměr musí zastupitelstvoProč se bránit výskytu tepelných mostů? Mohou způsobit i plísně. Jsou i další důvodyPardubice dojednaly odkup pozemků pro autobusový terminálVystrojený vrt kolektorem je jednou z nejdůležitějších částí systému XI.