Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Voda, kanalizace
Archiv článků od 4.6.2004 do 13.7.2004

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

13.7.2004
Ing. František Vranay, Katedra TZB Stavebnej fakulty TU v Košiciach

Rastúce ceny energií nás nútia sa hlbšie zamyslieť nad ich celkovou ekonomickou bilanciou. V prvom rade nás zaujíma, koľko finančných prostriedkov nám odčerpá z našich peňaženiek. Pre porovnanie si zvoľme priemernú rodinu s 3 členmi v domácnosti bývajúcej v rodinnom dome.

9.7.2004
doc. Ing. Karel Brož, CSc., Ing. Jan Schwarzer, Ph.D., Ing. Bořivoj Šourek, ČVUT v Praze, Strojní fakulta, Ústav techniky prostředí

Článek uvádí výsledky monitorování a energetické vyhodnocení kombinovaného zdroje (sluneční kolektory s tepelným čerpadlem a elektrickým kotlem) při sezónní akumulaci sluneční energie pro vytápění a ohřívání užitkové vody za období 1999 až 2001. Tento zdroj byl se státními podporami (Státního fondu životního prostředí, České energetické agentury a ČEZ) postaven v objektu dílen "Humanita" Ústavu sociální péče pro mládež ve Slatiňanech a uveden do chodu na sklonku léta 1995.

5.7.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Nejdůležitější novinkou ve Sbírce zákonů za měsíc červen je úplné znění zákona o obecné bezpečnosti výrobků, který zajišťuje, aby výrobky uváděné na trh nebo do oběhu byly z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví pro spotřebitele bezpečné. Z pohledu výrobků pro TZB je velmi důležité jeho vymezení vůči další platné legislativě, například zákonu o technických požadavcích na výrobky a zákonu o ochraně ovzduší.

2.7.2004
AZP Brno s.r.o., Ing. Petr Maršál, obchodní zástupce

Elektronika řídící splachování pisoáru je umístěna přímo v keramice a samotné čidlo je v samonasávacím sifonu. Tam reaguje na změnu teploty kapaliny při použití. Již se tedy nesplachuje zbytečně díky pohybu uklízečky v hygienické místnosti nebo kamarádům v přátelském hovoru před pisoáry. Nový typ splachování pisoárů je nezávislý na okolí a velice odolný vůči vandalům.

30.6.2004
RNDr. Martin Guth, G-servis Praha, s.r.o.

Otázku, zda se připojit na vodovod nebo realizovat vlastní zdroj podzemní vody, opakovaně řeší mnozí vlastníci a uživatelé rodinných domů, chat a chalup. Pokud pomineme varianty, kdy jedno z řešení jednoznačně nepřichází v úvahu - např. v blízkosti není instalován vodovodní řad nebo se jedná o extrémně nepříznivé území z hlediska výskytu podzemní vody, je dobré znát zápory a klady obou způsobů zásobování vodou.

24.6.2004
KONCEPT EKOTECH s.r.o.

Neopominutelná řešení nejen pro školy a mateřské školy, sportoviště, bazény, léčebná zařízení a lázně, nemocnice, ubytovny, domovy mládeže, zdravotní ústavy, ale i např. gastronomická zařízení, společné sprchy či umývárny, ať už jsou kdekoli. Podobná ochranná opatření však potřebují rovněž handicapované osoby a osoby v pokročilém věku, proto je bezpečné směšování vody nutné i např. v domech s pečovatelskou službou, domech pro seniory, sanatoriích apod.

22.6.2004
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT+VZT

Autor v článku upozorňuje na nepříliš řešenou problematiku požárních prostupů potrubních rozvodů v projekční praxi. Zároveň poukazuje na důsledky, které se projeví při dokončování staveb. Hlavní zodpovědnost za správně provedené požární průchodky nesou dodavatelé příslušných technologických souborů, ve výhodnějším smluvním vztahu pak dodavatel stavební části. Optimálním řešením je zajistit pro tyto práce specializovanou firmu, která převezme plné garance.

18.6.2004
REHAU, s.r.o.

RAUBASIC je relativně nový alternativní program firmy REHAU pro domovní instalace sanity a vytápění. Tento systém je prodáván na našem trhu cca 3 roky a řada úspěšných aplikací potvrdila jeho opodstatněnost a místo na trhu. Dobrý poměr mezi cenou a kvalitou je předpokladem pro uplatnění systému RAUBASIC především v objektech, kde je prioritou investora cena.

18.6.2004
Tomáš Avramov, Lubomír Klobušník (odborný asistent), Energy Centre České Budějovice

Občanské sdružení Energy Centre České Budějovice (ECČB) ve spolupráci s organizací EREC uspořádalo dne 19. dubna 2004 v Praze workshop "Obnovitelné zdroje energie - politický rámec v České republice a v EU". Workshop byl součástí projektu "Obnovitelné zdroje energie v EU a kandidátských zemích" (finančně podpořeného EU, programem Altener) a konal se v budově Magistrátu hlavního města Prahy pod laskavou záštitou radního hl. m. Prahy, RNDr. Miloše Gregara.

17.6.2004
Ing. Jakub Vrána, Ústav TZB, Fakulta stavební, VUT v Brně

Při navrhování vnitřní kanalizace ve vysokých budovách je třeba věnovat zvláštní pozornost splaškovým odpadním potrubím. Všechna potrubí vnitřní kanalizace se zde musí dimenzovat výpočtem. Zásady pro návrh a dimenzování svodných (ležatých) potrubí jsou u vysokých budov stejné jako u budov s menším počtem podlaží. Dimenzování a návrh splaškových odpadních potrubí vychází z poznatků získaných výzkumy prováděnými zejména v zahraničí.

15.6.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Zásobování požární vodou se musí v objektu řešit vždy, existuje-li v požárních úsecích stavebních objektů požární riziko. Rozvodná potrubí k dodávce vody do hadicových systémů mohou být provedena i z hořlavých hmot a pokud jsou trvale zavodněna, mohou volně (bez další ochrany) procházet také prostory s požárním rizikem.

14.6.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Dipl.-Ing. Johann F. Wach, jednatel Projekční kanceláře WACH s.r.o., v rozhovoru pro TZB-info říká: "Mnohem ekonomičtější je energii a ostatní provozní prostředky vůbec nevynakládat, než je chtít drahou rekuperací získávat zpět. Při dobré znalosti problematiky lze dosáhnout podstatného zlepšení s minimálními náklady. Rozhodnutí o nákupu a montáži rekuperačního systému by měla předcházet systémová analýza daného zařízení."

11.6.2004
HENNLICH s.r.o., Ing. Zdeněk Veselý

G-TERM uvedl na trh další novinky pro systémy vytápění a chlazení - kapilární rohože, fan-coilové jednotky, rozdělovače do topných okruhů a oběhová čerpadla. Využijete-li nyní kompletní nabídky G-TERM, můžete sestavit celý systém s řadou výhod pro všechny - nejen pro konečné zákazníky, ale i projektanty a dodavatele.

11.6.2004
Projekční kancelář WACH s.r.o., Dipl.-Ing. Johann F. Wach, Dipl.-Ing. Josef Jung

Úspory od projektanta MaR, vytápění a vzduchotechniky by snad čekal každý, ale od projektanta kanalizace? Špatně zvolený typ přelivného žlábku způsobuje zbytečné ztráty energie a odparná plocha přelivné konstrukce může dosahovat závratných 40% vodní plochy samotného bazénu!

10.6.2004
Ing. Milan Novák, CSc., Ing. Ján Tomčiak, THERMO/SOLAR Žiar s.r.o.

Teplo získané zo slnečných kolektorov sa dá využiť rôznymi spôsobmi. Najväčšia časť nainštalovaných slnečných systémov slúži na prípravu ohriatej pitnej vody (OPV). Druhú, stále sa rozrastajúcu skupinu, tvoria solárne ohrevy bazénov. Stále väčší záujem je o podporu vykurovania a do budúcna je veľmi perspektívna oblasť priemyselného tepla a chladenia.

9.6.2004
Ing. Josef Fík

Přehledný výčet plynových spotřebičů a jejich rozdělení do skupin je doplněn i základními schématy a podrobnými technickými údaji.

9.6.2004
Ing. Karel Plotěný, Asociace čistírenských expertů České republiky (AČE) - pracovní skupina ČAO

Metodika vychází z požadavků evropské legislativy (Směrnice rady 89/106/EHS, Rozhodnutí komise 97/464/ES a na ně navazujících Evropských norem), která má za cíl ochranu spotřebitelů a životního prostředí při dodávkách stavebních výrobků, a ze stávající české legislativy. Dále se v metodice vychází z toho, že požadavky v Evropských normách jsou odrazem současného stavu techniky, a tedy by měly být brány jako minimální standardy. Metodika se skládá z části, ve které jsou uvedeny základní pojmy a návod jak postupovat při vodoprávním řízení, a z komentáře, ve kterém jsou zdůvodněna, případně upřesněna, jednotlivá ustanovení.

8.6.2004
Bohumil KAFKA, MINIMAX G.m.b.H., Praha

Příspěvek pojednává o nejrozšířenějším stabilním hasicím zařízení zabraňujícím rozšíření požáru již v jeho počátku. S tím souvisejí vysoké nároky na zásobování vodou, na kvalitu a odbornost navržení i vlastní montáže. Sprinklerové zařízení působí již v počátku vzniklého požáru, kdy se spouští automaticky bez zásahu lidského faktoru a tím snižuje na minimum škody způsobené požárem.

4.6.2004
Kateřina Šmídová

Likvidaci odpadních vod je třeba řešit civilizovaně. Domovní čistírny odpadních vod nahrazují již překonané septiky, a to jak po stránce účinnosti, tak po stránce nákladové. Ekologickou a přírodě přátelskou alternativou malých čistíren odpadních vod jsou kořenové čistírny, které jsou ze zákona posuzovány jako ostatní čistírenské zařízení a musí být schváleny místně příslušným stavebním úřadem.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama