Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

--:--

Jika: Připravte se na rekonstrukci koupelny

Pokud jste majiteli starší koupelny a její vybavení a vzhled vám už nevyhovují, čeká vás zřejmě ne zcela lehký úkol, rekonstrukce. Když si ale připravíte dobrý plán, můžete ji zvládnout s minimem stresu. Klíčem k dosažení vytouženého výsledku je nic neuspěchat a vše řádně promyslet, od stylu až po množství úložných prostor.

Asi jako první si většina z nás pokládá otázku, v jakém stylu by nová koupelna měla být, jaký design vybavení zvolit a jaké vybrat obklady a dlažbu. U koupelnového vybavení je důležité, abyste nepořídili mnoho rozdílných kusů a vše nepřekombinovali. Jako ideální varianta se proto nabízí možnost vybrat výrobky od jedné značky a z jedné série, které jsou vždy sestaveny tak, aby k sobě vše perfektně pasovalo. Vyhnete se tak tomu, že vám jednotlivé komponenty nebudou ladit stylově nebo barevně. Obklady a dlažbu pak vybírejte podle ostatního vybavení, ale také podle velikosti vaší koupelny.

Majitelé menší koupelny by měli sáhnout po světlejších barvách, které ji opticky zvětší. Obklady byste neměli nakupovat jen na základě papírového katalogu nebo na internetu, ale je dobré prohlédnout si je naživo. Na obrázku nikdy nevyniknou struktury a barvy mohou být zkreslené. Abyste si uměli vše dobře představit, můžete si nechat zpracovat vizualizaci nové koupelny, kde uvidíte výsledný vzhled a můžete případně vše přehodnotit ještě před začátkem rekonstrukce.

Deep by Jika
Deep by Jika
Jika Mio
Jika Mio
Jika Lyra
Jika Lyra

Vedle stylu koupelny je třeba položit si také praktické otázky. Za prvé je důležité zvážit, kolik členů domácnosti bude koupelnu využívat a dle toho přizpůsobit nejen množství úložných prostor, ale také rozhodnout, zda pro vás nebude vhodné dvojumyvadlo, abyste si ráno všichni pohodlně vyčistili zuby. Další otázkou je dilema snad každého z nás, a to zda vana nebo sprchový kout. Důležitým aspektem při rozhodování jsou nejen vaše preference, ale také velikost koupelny. V případě, že máte dostatek prostoru, můžete zvolit obojí, pokud však vlastníte menší koupelnu, budete si muset vybrat. Skvělou volbou je sprchový kout, který vám ušetří spoustu místa. Jestliže si ale neumíte život představit bez relaxace ve vaně s horkou vodou, sáhněte po ergonomicky tvarované vaně navržené speciálně pro malé koupelny s vanovou zástěnou. Pohodlně se tak vykoupete i osprchujete. A aby dilemat nebylo málo, je také třeba rozhodnout, zda pořídit ruční nebo hlavovou sprchu. Příznivci sprchování příjemnou hlavovou sprchu milují, ale ne vždy je praktická, třeba v případě, kdy spěcháte a nechcete si namočit vlasy. Sáhnout proto můžete i po kombinaci obou. Ať už se ve své koupelně rozhodnete pro jakoukoliv variantu, sprchový kout nebo vanu, hlavovou nebo ruční sprchu, instalaci byste vždy měli svěřit odborníkovi. Díky tomu budete mít jistotu, že bude vše správně sedět a v budoucnu vám nevzniknou zbytečné potíže například s odtékáním vody nebo izolací.

Vana Tigo
Vana Tigo
Hlavová sprcha Cubito
Hlavová sprcha Cubito
Teleskopický sloup Mio
Teleskopický sloup Mio

V neposlední řadě je důležité zvážit, zda bude součástí koupelny i toaleta, nebo chcete a můžete mít WC zvlášť. I s instalací záchodu je ale dobré obrátit se na odborníka. Ten vám pomůže zhodnotit, zda máte v koupelně dostatečně nosnou stěnu pro případ, že byste chtěli závěsnou toaletu, což mnohdy bývá problém především v panelákových bytech. Vyhodnotí a zvolí také vhodnou variantu uchycení a pomůže se správným vyřešením odpadu. To je skutečně důležité nepodcenit. Pokud byste jej neměli správně nastavený, mohlo by docházet nejen k jeho zanášení, ale také k vracení exkrementů zpět do mísy.

Podomítkový modul Jika
Podomítkový modul Jika
Jika splachovací tlačítko
Jika splachovací tlačítko
Závěsná toaleta Tigo
Závěsná toaleta Tigo