Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Světový den vody – Společnost Laufen CZ radí, jak na úsporu vody v domácnosti

Datum: 22.3.2018  |  Organizace: LAUFEN CZ s.r.o.

Na 22. března již tradičně připadá Světový den vody, který si klade za cíl především upozornit na problematiku nedostatku pitné vody a zároveň podpořit šetrné nakládání s vodou. Osvětě zaměřené na zbytečné plýtvání se dlouhodobě věnuje i společnosti Laufen CZ, výrobce a prodejce sanitární keramiky. Až 70 % denní spotřeby vody v domácnosti totiž připadne na osobní hygienu a splachování. Cestou k úspoře přitom mohou být jak moderní toalety, tak i vhodné vodovodní baterie. Při příležitosti Světového dne vody proto společnost přináší několik tipů.

Klozet ze série Kartell by Laufen
Klozet ze série Kartell by Laufen

1. Toalety s úsporným splachováním

Jednou z cest, jak razantně snížit spotřebu vody, je splachování. Zatímco u klasických toalet je na jedno spláchnutí použito až 6 litrů vody a u starších dokonce až 9 litrů, moderní záchody představují podstatně úspornější variantu. „Moderní typy toalet umožňují využití 4,5 nebo popřípadě i pouze 3 litrů vody. To přináší skutečně nemalou úsporu vody a také financí,“ uvádí Ingrid Hubáček, marketingová manažerka společnosti Laufen CZ. Pro porovnání, v případě toalet, které umožňují pouze splachování 6 litry, činí roční spotřeba vody při pěti uživatelích 98 550 litrů. Oproti tomu u záchodů, které umožňují velké a malé splachování při spotřebě 4,5/3 litry, je roční spotřeba vody při stejném počtu uživatelů o poznání nižší, a sice 57 487,5 litrů. Úsporné řešení nabízí například toalety Deep by Jika, Cubito Pure či Mio od české značky Jika nebo toalety z designových sérií Laufen, jako například klozet ze série Kartell by Laufen.

Klozet Cubito Pure značky Jika
Klozet Cubito Pure značky Jika
Klozet Deep by Jika
Klozet Deep by Jika
Klozet Mio značky Jika
Klozet Mio značky Jika

Náklady za rok při třech uživatelích: 3 018 KčNáklady za 20 let při třech uživatelích: 89 873 Kč
*(platí pro všechny tři záchody při ceně vody 87, 50 Kč/m3)
 
POROVNÁNÍ: Klasická toaleta splachování 9 litrů (při ceně vody 87, 50 Kč/m3)
Náklady za rok při třech uživatelích: 7 761 KčNáklady za 20 let při třech uživatelích: 231 102 Kč

2. Vhodně zvolená baterie a perlátory

Velkou úsporu vody mohou přinést i vhodně zvolené baterie. „V českých domácnostech je již poměrně běžné používat pákové baterie. Jejich výhodou oproti klasickým kohoutkovým je podstatně rychlejší nastavení požadované teploty vody, čímž dochází ke značné úspoře,“ uvádí Ingrid Hubáček. Zároveň doplňuje, že je vhodné volit baterie, které umožňují nastavení průtoku vody. To představuje další úsporu. Baterie mívají průtok nastaven obvykle na 8 litrů za minutu. Díky moderní technologii Optim Eco je možné přenastavením kartuše tento průtok podstatně omezit. Tou disponují například baterie Lyra a Mio značky Jika. Druhou možností je zakoupení baterie s nízkým průtokem, mezi ty patří i chystaná baterie Cubito-N značky Jika s průtokem 5 litrů za minutu. V neposlední řadě šetrnému nakládání s vodou napomůže i možnost nastavení směru vody.

Baterie Cubito-N značky Jika přináší nejmodernější technologie na úsporu vody.
Baterie Cubito-N značky Jika přináší nejmodernější technologie na úsporu vody.

Baterie Cubito-N značky Jika přináší nejmodernější technologie na úsporu vody.

Některé baterie disponují také omezovačem průtoku, který při lehkém zvednutí páky umožní průtok vody na 50 %, po překonání lehkého odporu lze pak průtok zvýšit na 100 %. Benefit nese název ECODISK a jsou jím vybaveny baterie Deep by Jika, baterie Roca a podobný systém mají i baterie značky Laufen.

Rychlejší nastavení teploty vody a tím i větší úsporu přináší termostatické baterie. „Obrovskou výhodou termostatických baterií je téměř okamžité nastavení vody na požadovanou teplotu. Pro srovnání, nastavení na příjemnou teplotu na kohoutkové baterii trvá průměrně 12 sekund, na pákové 7 sekund a na termostatické jen 3 sekundy,“ shrnuje Ingrid Hubáček. Moderní termostatické baterie, jako například baterie Mio značky Jika, pak disponují také omezovačem průtoku vody. Tím je pojistka, která nedovolí vyšší než 50% průtok. Pro zajištění vyššího průtoku je nutné pojistku stlačením odblokovat.

Termostatická baterie Mio značky Jika
Termostatická baterie Mio značky Jika
Perlátor Mio značky Jika
Perlátor Mio značky Jika

Ingrid Hubáček dále doplňuje, že součástí moderních baterií jsou také perlátory, které mísí vodu se vzduchem a díky tomu snižují spotřebu vody.

3. Kombinace klozetu a umyvadla

Ke splachování toalety je u nás běžně využívána pitná voda. Značka Roca však přináší také možnost recyklace vody z umyvadla. „Splachování recyklovanou vodou představuje opravdu šetrný způsob zacházení s vodou. Tuto možnost nabízí klozet W+W značky Roca, který je propojen s umyvadlem. Ten nabízí revoluční řešení, kdy při mytí pouze čistou vodou jde voda z umyvadla přímo do splachovací nádržky. Díky tomu je možné ji opětovně využít ke splachování a snížit tím její spotřebu. Znečištěnou vodu po mytí pak lze přesměrovat přímo do kanalizace,“ shrnuje Ingrid Hubáček.

4. Domácí urinály

V prostorách a domácnostech, kde společně žije větší počet mužů, lze celkem podstatně snížit spotřebu vody instalací domácího urinálu. Ten totiž dokáže splachovat pouze 1 litrem vody. Spotřeba vody v domácnosti, kde jsou 4 muži a 1 žena se tak může razantně snížit na pouhých 39 967,5 litrů za rok oproti 57 487,5 litrům v domácnostech, kde se na malou potřebu využívá pouze toaleta, byť úsporná se splachováním 4,5/3 litry.

W+W klozet a umyvadlo značky Roca
W+W klozet a umyvadlo značky Roca
Domácí urinál značky Laufen
Domácí urinál značky Laufen

 

Hodnotit:  

Datum: 22.3.2018
Organizace: LAUFEN CZ s.r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2019

Partneři - Koupelny a WC

technická podpora výrobců

Partneři - Voda, kanalizace