Čisté jezírko s AQUAOZON - novou ekologickou technologií pro čištění vody
Aquaozon do jezírka prostřednictvím potrubí vhání společně s kyslíkem i malé množství ozónu, který zcela ekologicky působí proti růstu bakterií, plísní a hub v potrubí a jeho otvorech a zejména odbourává vrstvu bahna na dně jezírka jeho oxidací. Navíc odstraňuje nežádoucí zápach a zabarvení vody.
Kdo někdy spatřil udržované zahradní jezírko v celé své kráse, alespoň na okamžik zatoužil po vlastním. Přitom to není nic nemožného. Pokud máte zahradu či jiný vhodný prostor, stačí si ujasnit několik základních věcí. K čemu chceme jezírko využívat? Bude "pouze" pro okrasu nebo v něm chceme chovat ryby? V zahradním jezírku se můžeme dokonce i koupat, avšak stále je třeba myslet na to, že každý typ jezírka vyžaduje určitá specifika, která je nutné respektovat a se kterými přistupujeme i k jeho stavbě. Obecně ale můžeme říci, že základní péče o jezírka je de facto u všech stejná. Aby nám dělalo radost, musí být udržované a čisté.
Voda dodá zahradě atmosféru a jezírkem obohacujeme okolí našeho domova o další biotop. "Při jeho zařizování bychom však měli myslet na to, že pokud chceme mít jezírko stále udržované a čisté, je nutné mu věnovat určitou pozornost. A samozřejmě čím větší jezírko máme, tím více práce s ním bude," říká na úvod Antonín Rehák, jehož firma dodává na trh řešení pro údržbu a čistění vody v jezírkách AQUAOZON. Pokud tedy s péčí o jezírka nemáme moc zkušeností, doporučuje začít s menším formátem. "Náklady na jezírko zahrnují nejen ty pořizovací, ale i provozní. Počítat musíme s elektrickou energií na pravidelné provzdušňování, někteří lidé používají různé přípravky, nezanedbatelná je i spotřeba vody," dodává Antonín Rehák. Stejně tak zvažme proporce vlastní zahrady. Pokud se pyšníme rozhlehlým pozemkem, můžeme si dovolit větší experimenty než když máme zahrádku deset krát desetmetrů. Velikost však není pro výsledný efekt určující. "I malá jezírka mohou vypadat velmi krásně, důležité je, aby byla vždy čistá a nezapáchala. Potom by je nezachránila ani sebekrásnější dekorace," upozorňuje Antonín Rehák.
I funkce jezírka je určující pro založení jezírka. Máme totiž různé možnosti - od foliových jezírek přes kamenitý obklad až po zakládání přírodních jezírek s využitím jílového podloží. Fóliová jezírka jsou v rodinných zahradách nejčastější a také nejjednodušší na založení. Můžeme se tedy odrazit právě od tohoto typu jezírka, případně můžeme využít již hotové plastové výlisky, tedy jakési hotové bazénky, které vložíme do vykopané jámy. Jezírka posléze osazujeme okrasnými rostlinami, které jsou nejen esteticky přitažlivé, ale současně plní i biologickou funkci v tomto novém prostředí vaší zahrady. Nyní nadchází čas pro zajištění čisté vody, která je pro požadovanou funkci jezírka nezbytná.
"Podle našich zkušeností se nejvíce osvědčuje provzdušňování, a to jak v malých jezírkách, tak ve větších vodních nádržích. Provzdušňovací zařízení AQUAOZON s difúzním potrubím můžeme použít prakticky kdekoliv, kde je potřeba pročistit vodu," objasňuje Antonín Rehák. Kromě samotného provzdušňování můžeme použít i ozón, který je přiváděn stejným zařízením. "Mnoho lidí kupuje různé filtry nebo dokonce chemikálie, aby se zbavilo odumřelých organismů či zápachu. Přitom stačí pravidelně a zcela přírodně provzdušňovat a použít ozón k vyčištění vody a k lidkvidaci bahenních nánosů," vyjmenová výhody provzdušňování Antoník Rehák. Ale co ryby a další živočichové? "Ozón je vpouštěn do jezírka v takových dávkách, že je zcela bezpečný i pro vodní organismy," ubezpečuje Antonín Rehák. Pokud tedy máme vyřešené základní podmínky pro "život v jezírku", můžeme se s radostí pustit do dalších dekorací v podobě vodních rostlin, fontánek, soch, apod.