Chlorování na vodojemu Ládví je bezpečnější
Nová technologie výroby chlornanu sodného v místě využití používá jako surovinu běžnou kuchyňskou sůl, což je oproti provozování chlorovny s plynným chlorem provozně a obslužně méně náročnější.
Chlorování na vodojemu Ládví je bezpečnější
Pražské vodovody a kanalizace zavedly na vodojemu Ládví I v Městské části Praha 8 nejmodernější formu chlorování pitné vody. Původní metoda, aplikace plynného chloru, byla nahrazena výrobou chlornanu sodného přímo v místě dávkování. „Velkou výhodou je z provozního hlediska zejména bezpečnost s ohledem na bytovou zástavbu v okolí. Eliminujeme totiž skladování sudů s plynným chlorem a jejich dopravu na místo dávkování,“ uvedla Bohdana Tláskalová, vedoucí oddělní technologie distribuční sítě PVK.
Stejnou technologii používají Pražské vodovody a kanalizace již od roku 2015 na vodojemu Flora. Na vodojemu Ládví I bude od ledna do dubna letošního roku probíhat zkušební provoz. Nová technologie výroby chlornanu sodného v místě využití používá jako surovinu běžnou kuchyňskou sůl, což je oproti provozování chlorovny s plynným chlorem provozně a obslužně méně náročnější. „Nenakládáme tak s nebezpečnou látkou, jakou byl dříve chlor. Tento způsob chlorování v budoucnu plánujeme zavést i na Úpravně vody v Podolí,“ upřesnila Tláskalová.
Vlastní realizaci modernizace hygienického zabezpečení pitné vody na vodojemu Ládví I zajišťovala společnost Česká voda - MEMSEP, která je v oboru technologických dodávek a prací pro nakládání s pitnou, odpadní i technologickou vodou stabilním partnerem s dlouholetými zkušenostmi.
Na území metropole je nyní 69 vodojemů s celkovou kapacitou 758 7444 m3. Celková délka vodovodní sítě na konci roku 2022 dosáhla 3 606 kilometrů, délka vodovodní přípojek činila 891 kilometrů.