Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Veřejné WC vyžaduje oddělené i bezbariérové toalety, dostatečné odvětrávání a antibakteriální materiály

Při projektování prostor veřejných toalet je zásadní výběr i počet zařizovacích předmětů a jejich dispoziční uspořádání. Vše se řídí normou ČSN 73 4108 z roku 2013. Důležitou roli hraje také vhodné umístění těchto místností v budově, instalační řešení či větrání. Navíc je vždy potřeba počítat se zajištěním bezbariérového přístupu pro osoby s pohybovým omezením.

Veřejné WC by nemělo být vystaveno přímým slunečním paprskům

Místnost s veřejnými toaletami je vhodné situovat na sever či severovýchod, aby nebyla vystavena dopadu přímých slunečních paprsků. Pokud to není možné, doporučuje se využít například determální skla či žaluzie, které omezují prostup slunečních paprsků do interiéru. Dále je v místnosti potřeba zajistit dostatečnou výměnu vzduchu, konkrétně 50 m3 za hodinu u toaletních mís a 25 m3 u pisoárů.

Záchody je třeba oddělit pro muže a ženy, zvlášť také pro veřejnost a zaměstnance. Pro 50 žen a 100 mužů musí být k dispozici alespoň jedna záchodová kabina, zároveň je třeba jednu kabinu vyčlenit pro bezbariérové užívání. Ta může být pro obě pohlaví společná.

Minimální prostor před záchodovou mísou činí 50 centimetrů

Příčky u WC kabin by měly být vysoké alespoň 195 centimetrů. Jejich požadovaná šířka odpovídá nejméně 90 centimetrům, respektive 110 centimetrům, pokud se počítá s tím, že uživatel přijde se svrchním oděvem nebo zavazadlem. Délka kabiny pak záleží na velikosti záchodové mísy, způsobu otevírání dveří i jejich šířce. Prostor kolem záchodové mísy i bidetu by měl být vždy 50 centimetrů na délku a 60 na šířku. V případě pisoáru pak 55 centimetrů na délku, 65 na šířku. Bezbariérová kabina by měla splňovat šířku alespoň 180 centimetrů a délku nejméně 215 centimetrů.

Větrání zajistí i předstěnové instalační systémy

Kromě prostorových dispozic jsou u veřejných toalet důležité i možnosti větrání. „V případě nedostatku přirozeného odvětrávání toaletních prostor je možné využít předstěnový instalační systém, který pomocí přívodu vody do mísy odsává zápach. Ke speciálnímu modulu se připojí odpovídající ventilátor s výkonem okolo 20 až 30 m3 za hodinu. Vyšší výkon by mohl mít nepříznivý vliv na komfort,“ uvádí Radka Prokopová, výkonná ředitelka společnosti Alcaplast, která poskytuje sanitární techniku do hotelů, akvaparků, sportovních zařízení i dalších veřejných prostor.

Podlahy musí být z trvanlivého materiálu ve spádu až 2 %

Specifické jsou také použité materiály pro obklady i podlahy. Obklady stěn veřejných WC musí mít omyvatelný povrch do výšky 180 centimetrů. Podlahy by měly být z trvanlivého materiálu, s hydroizolačními vlastnostmi, odolné proti vodě i vlhkosti. Jejich provedení by mělo být ve spádu směrem ke vpusti v rozmezí 0,5 % až 2 %. Součástí musí být i odvodňovací žlábek, který stejně jako vpusť nesmí vystupovat nad povrch podlahy.

Důležitá je odolnost materiálu i jeho antibakteriální úprava

Vzhledem k častějšímu užívání veřejných toalet se zvyšuje pravděpodobnost jejich mechanického poškození. Pro veřejné toalety je proto vhodné využít například WC sedátka z duroplastu, který je odolnější než jiné používané materiály. „Odolnost WC vybavení zvyšují také sedátka s bezpečnostním zpomalovacím systémem, takzvaným Softclose, který zabraňuje poškození toaletní mísy i sedátka. Vysokou odolností proti mechanickému poškození se vyznačují také ovládací WC tlačítka z masivní konstrukce z nerezového plechu,“ radí Radka Prokopová ze společnosti Alcaplast, která má v nabídce ovládací tlačítka přímo určená pro veřejné prostory.

Kvůli zvýšeným hygienickým požadavkům kladeným na veřejné toalety jsou vhodná i antibakteriální WC sedátka vyrobená z plněného polypropylenu. „Antibakteriální úprava WC sedátek je zajištěná obsahem sloučenin stříbra v použitém materiálu, čímž se redukuje množení bakterií na povrchu,“ doplňuje Prokopová.


Alcadrain s.r.o.
logo Alcadrain s.r.o.

Společnost ALCA je největší český výrobce sanitární techniky. Vyrábí podlahové žlaby a vpusti, předstěnové instalační WC systémy, montážní rámy, WC plastové nádržky, WC tlačítka, napouštěcí a vypouštěcí ventily, sifony a další koupelnové příslušenství.