Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

--:--

Ze SEGA WORLD do Darling Quarter

Sydney dostane novou nábřežní čvrť

Na závěr našeho sobotního prázdninového cestování se podíváme do Sydney. Darling Quarter ušetří až 92 % spotřeby vody ve srovnání s běžnými kancelářskými budovami. Udržitelné výsledky projektu Darling Quarter byly potvrzeny hodnocením - 6 hvězdiček “Green Star Office V2”. V čele úsilí ušetřit pitnou vodu je využívání dešťové vody.

Renovace čtvrti
Kdysi šlo o domov Sonic the Hedgehog and Friends v areálu SEGA World. Hlavní nábřeží Darling Harbour bylo považováno v roce 2009 za zralé pro přestavbu.

Nový druh parku
Stavba byla dokončena v roce 2011 a nový projekt za 500 milionů AUD známý jako Darling Quarter zahrnuje Commonwealth Bank Place, dvě osmipodlažní kancelářské budovy ve stylu kampusu s 58.000 m2 kancelářského prostoru. Nová pěší komunikace vytvořila Civic Connector – bránu pro pěší mezi východem a západem města a nábřežím Darling Harbour. Darling Quarter také zahrnuje nové nejmodernější dětské venkovní hřiště s výměrou 4.000 m2.


Grundfos čerpadla jsou všude
Pokud jde o vodu, Darling Quarter ušetří až 92 % spotřeby vody ve srovnání s běžnými kancelářskými budovami. Toho je dosaženo kombinací čištění a opětovného používání vody a využívání dešťové vody. Obě řešení zahrnují čerpadla Grundfos – ve skutečnosti je instalováno v celé čtvrti Darling Quarter více než 50 čerpadel Grundfos. Výběr kvalitních dánských čerpadel Grundfos byl proveden poradci pro hydrauliku Warren Smith & Partners a poradci pro strojní zařízení Arup po konzultaci s Lend Lease.

Seznam čerpadel Grundfos dodaných v rámci projektu zahrnuje:
  • Čerpadla Grundfos NB pro klimatizační oběh
  • Zdvojená čerpadla Grundfos UPS (N) pro systém ohřevu vody
  • Tlaková stanice Grundfos Hydro MPC pro recyklovanou vodu
  • Tlaková stanice Grundfos Hydro MPC pro vodní chladicí věže
  • Tlaková stanice Grundfos Hydro MPC pro pitnou vodu
  • Čerpadla Grundfos BM, SEG a CR užívaná pro recyklaci vody
  • Ponorná čerpadla Grundfos SP pro opětovné používání dešťové vody
  • Ponorná kalová čerpadla Grundfos SEG pro čerpání odpadní a dešťové vody

Udržitelné partnerství
Ukázalo se, že partnerství mezi Grundfos, Warren Smith & Partners, Arup a Lend Lease je schopno dodat nejudržitelnější možné řešení. Steen Holm Jensen, generální ředitel společnosti Grundfos Pumps Australia, poznamenal:
“Odvětví komerčních staveb hledá dodavatele, jako je např. Grundfos, kteří jsou schopni poskytovat řešení, která pomohou dosáhnout udržitelných výsledků, a to z hlediska úspor energie i z hlediska snížené spotřeby vody.”

6 zelených hvězdiček (Green Star)
Udržitelné výsledky projektu Darling Quarter byly potvrzeny hodnocením - 6 hvězdiček “Green Star Office V2” od nezávislé prestižní organizace Green Building Council Australia, která usiluje o rozvoj udržitelného stavebnictí. Projekt usiluje o hodnocení v dalších kategoriích. Kombinace aktivních a pasivních konstrukčních prvků ušetří 2,500 tun emisí uhlíku za rok. Prvky šetřící vodu zahrnují dvě trigenerační zařízení pro dodávku energie, pasivní klimatizaci používající chladicí trámy a vysoký podíl přirozeného světla a slunečního zastínění.

Využívání dešťových vod

Úspora 60 milionů litrů
Projekt čtvrti Darling Quarter zahrnuje nejmodernější řešení úspory vody, čímž ukazuje, jak moderní a trvale udržitelné budovy a projekty mohou prospět životnímu prostředí. Koneckonců, proč používat pitnou vodu pro zalévání parků? Používání dešťové vody umožňuje čtvrti Darling Quarter pomoci orgánu Sydney Harbour Foreshore Authority v šetření drahocennou pitnou vodou. Celkem ušetří opětovné použití dešťové vody až 60 milionů litrů pitné vody za rok.

Využívání děšťové vody

V čele úsilí ušetřit pitnou vodu je systém využívání dešťové vody instalovaný ve čtvrti Darling Quarter. Zařízení projektovala společnost Warren Smith & Partners a sestává z 300,000 litrové podzemní nádrže, čerpadel Grundfos BM a CR řídící jednotky MPC a čisticího systému pro účely sběru dešťové vody pro zavlažování Public Domain Park a zahrad.

Další opatření
Zařízení v čtvrti Darling Quarter zahrnuje také další funkce, která přispívají k šetření s pitnou vodou. Patří mezi ně zařízení pro recyklaci umístěné v suterénu kancelářských budov Commonwealth Bank Place. I když zabírá jen 200 m2, je čistička schopna produkovat 166 litrů upravené vody denně. Tato voda se používá pro splachování WC, zavlažování a chlazení přídavné vody.

Více čerpadel Grundfos
Tato čistička také využívá čerpadla Grundfos. Společnost Grundfos instalovala již smontované a odzkoušené sestavy čerpadel a ovládací panely. Čerpací sada sestává z litinového čerpadla s řezacím zařízením SEG pro vrácení odpadních vod a slané vody do veřejné kanalizace. V procesu čištění jsou využivána kombinovaná pomocná čerpadla BM a odstředivá čerpadla CR Grundfos.


 
 
Reklama