Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Jak si vybrat správný filtr na vodu?

Datum: 8.8.2018  |  Organizace: ČistáVoda s.r.o.  |  Firemní článek

Filtry na vodu se dnes stávají běžnou součástí domácností. Lidé chtějí mít jistotu, že voda, kterou dennodenně pijí, neobsahuje žádné škodlivé látky a je stoprocentně bezpečná. Chcete vědět, proč je filtrace vody důležitá a jaké zařízení je pro vás na úpravu vody vhodné? Poradíme vám.


Říká se, že v dnešní době si nemůžeme být jisti ničím - dokonce už ani vodou, kterou pijeme. Důkazem toho je nedávná kauza o průsaku vysoce nebezpečných látek do spodních vod Žitného ostrova na Slovensku - jde o největší zásobárnu pitné vody v krajině. V tomto případě je jedinou možností dosažení čisté nezávadné pitné vody její filtrace. I když se např. povařením vody ničí některé druhy bakterií, chemické látky a jiné škodliviny ve vodě stále zůstávají.

Proč je filtrace vody důležitá?

Mnoho lidí si myslí, že úprava vody končí při dosažení zdravé pitné vody. Je přece jednou z nejdůležitějších látek v našem organismu a podílí se na množství procesů, které v něm probíhají. Bez vody naše tělo nevydrží více než 72 hodin, zatímco bez jídla člověk přežije i měsíc. Je však třeba podotknout, že škodliviny, které se mohou ve vodě nacházet, se do těla dostávají nejen samotným pitím vody, ale také při jejím styku přes pokožku či vdechováním výparů horké vody např. při sprchování. V tomto směru je škodlivý zejména chlor a další chemikálie.

Komplexní filtrace vody je proto velmi důležitá zejména při využívání vlastního zdroje vody. Pokud se rozhodnete čerpat vodu ze studny či vrtu, dejte si na začátek udělat rozbor vody. Na základě vzorku vody vám laboratoř vypracuje analýzu, podle které zjistíte, jaká je skutečná kvalita vody. Zda je bezpečná na pravidelné pití nebo vhodná alespoň na užitkové účely v domácnosti.


Kvalitní vodu pro byty a domy, které nevyužívají vlastní zdroj vody, by měly zajistit vodárny. I přesto, že je voda dostatečně chlorovaná, čímž je zajištěna její nezávadnost z mikrobiologického hlediska, protéká následně starými vodovodními potrubími, o které se nikdo nestaral stovky let. To ovlivňuje, v jaké kvalitě se voda dostává do našich domácností.

Není filtr jako filtr

Na trhu dnes najdeme mnoho různých typů vodních filtrů. Vybrat si můžeme z malých praktických filtračních konvic, filtrů na kohoutek až po velké automatické přístroje. Laik se umí jen těžko v této nabídce zorientovat a vybrat si přesně to, co potřebuje.

Při výběru si položte tři základní otázky:

  • Chci upravit vodu v celém domě nebo pouze pitnou vodu v kuchyni?
    Filtry na vodu je možné rozdělit na základě toho, kam se umisťují. Na úpravu pitné vody se do kuchyně instalují malé přenosné filtry, případně komplexní systém reverzní osmózy, který se stejně vejde i přímo pod kuchyňský dřez. Pokud však chcete využívat upravenou vodu v celém domě, je zapotřebí větší úpravna vody, která se instaluje na vstup vody do objektu. Filtrovaná voda tak proudí celým systémem a poteče z každého vodovodního kohoutku v domácnosti.
  • Co chci z vody odstranit?
    Pokud máte k dispozici rozbor vody, určitě víte, které látky přesahují povolené hodnoty. Je na vás, zda se rozhodnete použít samostatný filtr zaměřený na jeden problém nebo víceúčelové filtrační zařízení.
  • Kolik chci do úpravy vody investovat?
    Hledáte filtr za pár stovek korun nebo jste ochotni investovat i větší úspory? Pokud se rozhodnete vyřešit problém rychle a levně, můžete si vybrat z malých kuchyňských nebo koupelnových filtrů. Ty však zdaleka nedosahují stejnou účinnost, spolehlivost a životnost jako automatické úpravny vody. Sice je jejich počáteční cena podstatně vyšší, není nutná následná pravidelná výměna filtrační vložky či náplně - ve většině případů vyžadují jen minimální údržbu a filtrační náplň vydrží i několik desítek let.

Po zodpovězení těchto otázek si utvoříte lepší přehled o tom, kde a co hledat. Pokud si nejste při výběru jistý, rozhodně se poraďte s odborníkem. Po zkušenostech vám hned při pohledu na rozbor vody bude vědět říci, který filtr na vodu je pro vás ideální.

 

Datum: 8.8.2018
Organizace: ČistáVoda s.r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2019

CAD a BIM knihovny

Partneři - Voda, kanalizace