Jak předcházet záplavám: Základní údržba drenážních systémů
Drenážní systémy odvádějí přebytečnou vodu a odvodňují pozemky. Jsou tedy důležitým prvkem protipovodňové ochrany. Aby však drenážní systémy plnily svoji funkci, vyžadují pravidelnou údržbu.
Co obnáší údržba drenáže a dešťové kanalizace?
Především do dešťové kanalizace nevhazujte nic, co do ní nepatří, tedy jakékoliv pevné předměty. Samotná údržba pak obnáší pravidelnou kontrolu a čištění všech částí drenážních systémů a dešťové kanalizace.
Pravidelně kontrolovat a čistit by se měly jak gajgry neboli lapače střešních nečistot, tak i dvorní a uliční vpusti, drenáž kolem domu, drenážní šachty a samotná kanalizace. I když do kanalizace nic nevhazujete, jsou v ní nánosy listí a dalších nečistot.
Jak často provádět kontrolu?
Kontrolovat a čistit drenážní systémy byste měli dvakrát ročně, a to před zimou a na jaře. Před zimou jsou totiž okapy a dešťová kanalizace plné listí, na jaře zase nánosů nečistot z tajícího sněhu. Pokud se váš pozemek nachází v záplavovém území, provádějte kontrolu a čištění častěji.
Pro údržbu drenážních systémů se obraťte na profesionální firmu na čištění kanalizace, která disponuje efektivní technikou na tlakové čištění potrubí a kamerovými systémy, které provedou důkladnou revizi kanalizace. Tím odhalíte a vyřešíte i skryté problémy včas.
Jak odvodnit pozemek?
Profesionální a pravidelná údržba drenážních systémů může minimalizovat riziko zaplavení pozemku a majetkových škod. Myslete však i na další preventivní opatření. Udělejte drenáž okolo domu a pro výsadbu zvolte vhodné rostliny, které mají schopnost absorbovat vodu z půdy. Neméně důležité je také kvalitní pojištění nemovitosti, které kryje i škody způsobené záplavami.
Profesionální služby pro správu a údržbu kanalizací a domovních odpadů. Každý rok vyřešíme přes 6 000 problémů s kanalizacemi, staráme se o více jak 18 000 zákazníků a zkušenosti sbíráme od roku 1993.