Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Mlžítka opět osvěžují pražské ulice

Ulice hlavního města opět „obsadila“ mlžící zařízení, která ve svém nejbližším okolí dokáží pocitově snížit teplotu vzduchu, zvýšit vlhkost a snížit prašnost.

Mlžítka na hydrantech, které nejsou primárně určeny pro hašení požárů


„Od začátku května jsme naistalovali 21 mlžítek zejména v centrální části metropole, ale také na Vítkově či na Novém náměstí v Uhříněvsi,“ uvedl Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací, provozovatele této služby, s tím, že letošní novinkou jsou dvou a tří mlžítka.

Další tři městské části projevily o mlžítka zájem. V současné době probíhá průzkum lokalit a pokud dopadne dobře počet míst se rozroste o pět. PVK nabízejí městským částem, které by o tento projekt projevily zájem, aby neprodleně napsaly na tuto e-mailovou adresu poptavka@pvk.cz. „Pokud se na nás obrátí včas, mohou se obyvatelé osvěžovat ještě v tomto létě. Sezóna skončí 30. září,“ doplnil Mrázek.

Než dojde k osazení mlžítka je konkrétní místo prověřováno z hlediska technického a urbanistického. Při technickém šetření je posuzován stav podzemní části hydrantu, tlakové poměry v konkrétním místě sítě a celková provozní vhodnost; z dalšího prověřování jsou vyřazeny hydranty s primární funkcí zdroje vody pro hašení požárů. Urbanistické posouzení provádí na žádost PVK Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Spotřeba vody je 18 litrů/hod. pitné vody z vodovodního řadu

Mlžítka mají tvar opláštěného oválného nástavce na hydrantový poklop, který je ztvárněn ve stylu „brčka“. Autory designu brčka jsou Štěpán Barták a Eva Šťásková z pražského EP studia.

V městském prostředí vznikají v létě extrémní tepelné ostrovy, kde je teplota vyšší než v přírodním prostředí. Kapky emitované z „jemné trysky mlžícího zařízení“ absorbují část tepla blízkého okolí právě díky přeměně vody na páru, čímž dochází k ochlazování vzduchu (odebírání tepla). Provoz a monitoring zařízení zajišťuje digitální řídící jednotka ovládaná prostřednictvím pevné radiové sítě PVK. Spotřeba vody činí přibližně 18 litrů za hodinu, do mlžícího zařízení proudí pitná voda přímo z vodovodního řadu.

 
 
Reklama