Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Plastová mikrovlákna v odpadních vodách

Organizace Greenpeace odebrala vzorky vody v Praze ve Vltavě a v Labi v Ústí. Analýzu na přítomnost mikroplastů bude provádět laboratoř Greenpeace v britském Exeteru.


Organizace Greenpeace odebírala vzorky vltavské vody, kterou bude analyzovat na přítomnost mikroplastů. Bude hledat především mikrovlákna, která unikají při praní prádla. Odběry vody jsou součástí kampaně Plast je past, která má za cíl omezit všudypřítomné plastové znečištění. Aktuální vzorkování doplňuje fázi kampaně zaměřenou na mikroplasty.

Jan Freidinger z Greenpeace říká: “Při jednom praní fleecové bundy unikne až milion malých vláken, které se skrze odpadní vody dostávají do řek a oceánů. Čistírna odpadních vod průměrného stotisícového města denně vypustí do řeky až 110 kilogramů mikrovláken. Již dnes existují způsoby, jak toto množství omezit, a proto se snažíme téma zviditelnit a spolu s lidmi zapojenými v hnutí Plast je past apelovat na výrobce syntetického oblečení, aby se tématu věnovali.”

Vědci předpokládají, že v oceánech je 1,4 trilionu plastových mikrovláken, na každého člověka na planetě tak připadá 200 milionů mikrovláken. Ty ohrožují jak mořské živočichy, kteří si je pletou s potravou, ale následně se dostávají i do těla člověka. Například průměrný brit zkonzumuje ročně 70 tisíc mikroplastových částic. Právě mikrovlákna vzbuzují největší obavy v souvislosti s lidským zdravím, protože ty s nejmenším průměrem se mohou dostávat i do krevního řečiště a akumulovat v lidském těle.


Jan Freidinger dodává: “Stačí jen málo a můžeme množství mikrovláken účinně omezit. Komplexní řešení problému vyžaduje společnou akci mnoha aktérů - jak spotřebitelů, tak výrobců praček, provozovatelů čistíren odpadních vod. Hlavní odpovědnost ale leží na výrobcích textilu, ti by měly být hlavním motorem při hledání řešení.“

Odebrané vzorky bude analyzovat laboratoř Greenpeace v britském Exeteru. Pro analýzu bude použita metoda Fourier Transform Infrared Microscopy (infračervená spektroskopie), obecně označovaná jako micro FT-IR, kterou používají nejvýznamnější vědecké ústavy. Greenpeace odebírala vzorky i v Ústí nad Labem. V budoucnosti plánuje analyzovat na přítomnost mikropastů a mikrovláken i odpadní vody, čistírenské kaly a říční sediment. Výsledky anylýzy by měly být k dispozici do konce září 2018.

Co mohou dělat lidé:
 • Omezit nákup syntetického oblečení jen na to, co skutečně potřebují.
 • Prát oblečení v pračce jen v případě, kdy to je skutečně potřeba. I samotní výrobci, kteří problém reflektují - jako například Patagonia, doporučují, že drobná lokální znečištění, například bahno na kalhotách, se dá vyprat v ruce mýdlem a houbičkou.
 • Výzkumy také ukázaly, že praní v pračkách s předním plněním uvolňuje daleko méně vláken než ty s plněním horním.
 • Prát při nižších teplotách, používat delikátní programy pro syntetiku, ždímat na málo otáček.
 • Používat neagresivní tekuté prací prášky. To vše snižuje množství uvolněných mikroplastů.
 • Na trhu jsou dostupné “prací pytlíky”, které zachytávají mikroplasty, nebo externí filtry pro pračku.
 • Nezapomínat, že oblečení se dá opravovat. Kupovat od firem, které prodávají kvalitní výrobky (uvolňují méně vláken) a těch, které se k problému mikroplastů a udržitelnosti obecně staví čelem.
 • Nebát se kupovat oblečení z druhé ruky a nepodléhat módním trendům, které lidi nutí každoročně obměnit šatník.
 • Oslovit výrobce oděvů s žádostí, aby se věnovali problému uvolňování mikrovláken z jejich oděvů a aby přijali opatření, které úniky minimalizují, včetně lepší informovanosti zákazníků.
Co mají dělat výrobci oblečení:
 • Veřejně se přihlásit k odpovědnosti za znečištění mikrovlákny.
 • Informovat spotřebitele o tom, že při praní syntetického prádla unikají mikrovlákna, a poskytnout detailní informace, jak šetrně prádlo prát, aby nedocházelo k jejich úniku do životního prostředí.
 • Implementovat doporučení expertních skupin, jak lépe designovat materiály a oděvy, aby se z nich uvolnilo méně vláken.
 • Spolupracovat s výrobci praček, aby jejich součástí byly účinné filtry na mikrovlákna.
 • Podílet se na výzkumu a inovacích, které pomohou lépe pochopit problematiku úniků mikroplastů a objevit možná řešení.
 • Spolupracovat s provozovateli čistíren odpadních, státní správou a podílet se na řešení, která zlepší filtraci mikrovláken v čistírnách odpadních vod.
 
 
Reklama