Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

V boji proti přehřívání sídel nejlépe pomáhají zdravé a vitální stromy!

Stromy v prostředí měst a obcí mají obecně ztížené podmínky pro růst a současné dlouhé periody sucha i dramatický nárůst teplot jsou pro mnohé fatální. To má vliv přímý vliv i na obyvatele. Ulice bez stromů se v létě stávají neobyvatelnými.

Vak na zalévání stromů a keřů Treegator<sup>®</sup>, foto: obchod.zavlazovacivaky.cz
Vak na zalévání stromů a keřů Treegator®, foto: obchod.zavlazovacivaky.cz

Stromy totiž fungují jako nejvýkonnější „klimatizační jednotky“, pokud ovšem mají samy dostatek vláhy. Situace je velmi vážná, a pokud chceme ve městech přežít, musíme je okamžitě začít zachraňovat.

Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu proto apeluje na politiky a odpovědné zaměstnance měst a obcí, aby bez odkladů uvolnili finanční prostředky na dostatečnou zálivku stromů ve městech. Pomoci mohou i občané: Neznamená to, že by museli přímo stromy zalévat, stačí, aby pochopili, že stín stromů je dar a ne obtíž, a že trávník ve městě nemusí být nízko sečený.

Známe zásady první pomoci:

Zachránit stromy
Zajistit jim dostatečnou zálivku, tedy 50 – 200 litrů pro každý strom na týden podle velikosti. Upřednostnit ohrožené, ale perspektivní jedince, tedy ty které mají větší šanci přežít. Zlepšit vsakovací schopnost povrchu půdy u stromů, případně mulčovat povrch.

Změnit management travních porostů
Nesekat v současném horkém a suchém počasí trávník. Nízko sečené porosty se přehřívají, zasychají, půda odpařuje veškerou vláhu a ztrácí schopnost zadržovat vodu. Zhoršuje se tím mikroklima a tak i podmínky pro stromy, lidi i zvířata. Prostředky a čas věnované na sečení lze využít právě na zálivku stromů.

Vaky pro zavlažování Treegator®
Treegator® je extrémně odolný zavlažovací vak pro zálivku nově vysazených stromů a keřů s velmi jednoduchou instalací a obsluhou. Není závislý na stálém vodním zdroji, tak jako klasická kapková závlaha, a je opakovatelně použitelný. Vodu uvolňuje 5-9 hodin a tím nedochází k jejím ztrátám. Je používán také k zalévání starších stromů v suchých obdobích. Během sekund je vak nainstalován, za 3 minuty je naplněn a dalších 9 hodin pak zalévá zcela sám bez vaší pomoci. Kapková závlaha jednoho stromu 57 litry vody tak trvá pouhé 3 minuty!

Podívejte se také na článek „Zavlažovací vaky pro stromy a keře“ na portálu TZB-info.cz

 
 
Reklama