Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Aktualizovaný návod k hodnocení zdravotních rizik

Datum: 10.6.2018 3:51  |  Autor: redakce  |  Zdroj: Státní zdravotní ústav, Oddělení hygieny vody a Národní referenční centrum pro pitnou vodu

Dne 16.4.2018 byl vydán aktualizovaný autorizační návod k hodnocení zdravotního rizika expozice chemickým látkám v pitné vodě.

Metoda hodnocení zdravotních rizik zaujímá v současné době důležité místo v ochraně veřejného zdraví a má pro to i odpovídající legislativní zakotvení (např. zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, v platném znění). Jednou z oblastí častého uplatnění je hodnocení rizika z expozice chemickým látkám v životním prostředí, včetně pitné vody.

Přestože metoda je poměrně dobře standardizována a oprávnění provádět hodnocení zdravotních rizik podle zákona o ochraně veřejného zdraví mají vedle pracovníků krajských hygienických stanic jen fyzické osoby, které jsou držiteli osvědčení o autorizaci, vzhledem k množství používaných prom ěnných při výpočtu (kvantifikaci) rizika mohou teoreticky nastat případy, že stejná nebo obdobná expoziční situace bude různými osobami rozdílně posouzena.

Aktualizovaný návod k hodnocení zdravotních rizik

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

FV Plast a.s. účastníkem panelové diskuze 2. ročníku konference Rekonstrukce a provoz bytových domů v režimu NZEB

13.11. 3:05   Přijďte si ve středu 14.11. poslechnout příspěvek Ing. Davida Behnera ze společnosti FV Plast. Probereme mimo jiné dotazy, jaké výhody přináší vývoj nové generace trubek a tvarovek z PP-RCT montážním firmám a uživatelům. více >>>

MŽP posílá obcím miliardu na kanalizaci, zdroje pitné vody a inovativní projekty

13.11.2018 | Ministerstvo životního prostředí
Nejvíce peněz míří do obcí, které chtějí pro občany vybudovat kanalizaci a čistírny odpadních vod. Významná finanční pomoc půjde i na zajištění zdrojů pitné vody, pořízení vozů na alternativní pohon nebo chytré inovativní projekty.

Hospodaření s dešťovou vodou - poznatky z reálných projektů v ČR, Německa a Dánska

10.11.2018 | doc. Dr. Ing. Ivana Kabelková
Kde je největší překážka implementace hospodaření s dešťovou vodou a co by mohlo být tou správnou motivací kromě zrušení výjimek ze zpoplatnění odvádění srážkových vod do kanalizace? Jaké jsou zkušenosti s ozeleněním budov? A jaké jsou investiční a provozní náklady na zelenou střechu?
Ing. Jakub Vrána, PhD. z VUT Brno prevzal cenu prof. Ľudovíta Hrdinu za rok 2018. Zľava: doc. Ing. Jana Peráčková, PhD., prof. Ing. Jaroslav Valášek, PhD., Ing. Jakub Vrána, Ph.D., prof. Ing. Dušan Petráš, PhD.

SANHYGA 2018 - Cena prof. Ľudovíta Hrdinu za rok 2018 pre Ing. Jakuba Vránu, PhD.

28.10.2018 | doc. Ing. Jana Peráčková, PhD., Katedra TZB SvF STU Bratislava
Zaujali napríklad nové trendy ZTI vo svete, kvalita vody a jej úprava, navrhovanie zariadení pre zrážkovú a sivú vodu a problematika spotreby vody a jej merania v bytových domoch na Slovensku. Ing. Jakub Vrána, PhD. z VUT Brno prevzal cenu prof. Ľudovíta Hrdinu za rok 2018.
Výskyt koliformních bakterií ve vodě - mohou vznikat i rozkladem listí ve studni, Escherichia coli, foto Euroclean

Výskyt koliformních bakterií ve vodě – mohou vznikat i rozkladem listí ve studni

25.10.2018 | redakce dle podkladů společnosti Euroclean
Koliformní bakterie se dostávají do vody především ze septiků a městské kanalizace. Dále se mohou do vody dostat splachem odpadů ze zemědělství. Koliformní bakterie mohou vznikat i ve studních rozkladem listí či jiného biologického materiálu. Způsobují běžné střevní potíže, nebo i koliku.

Témata 2018

Tipy pro projektanty

technická podpora výrobců

Partneři - Voda, kanalizace