Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Aktualizovaný návod k hodnocení zdravotních rizik

Datum: 10.6.2018 3:51  |  Autor: redakce  |  Zdroj: Státní zdravotní ústav, Oddělení hygieny vody a Národní referenční centrum pro pitnou vodu

Dne 16.4.2018 byl vydán aktualizovaný autorizační návod k hodnocení zdravotního rizika expozice chemickým látkám v pitné vodě.

Metoda hodnocení zdravotních rizik zaujímá v současné době důležité místo v ochraně veřejného zdraví a má pro to i odpovídající legislativní zakotvení (např. zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, v platném znění). Jednou z oblastí častého uplatnění je hodnocení rizika z expozice chemickým látkám v životním prostředí, včetně pitné vody.

Přestože metoda je poměrně dobře standardizována a oprávnění provádět hodnocení zdravotních rizik podle zákona o ochraně veřejného zdraví mají vedle pracovníků krajských hygienických stanic jen fyzické osoby, které jsou držiteli osvědčení o autorizaci, vzhledem k množství používaných prom ěnných při výpočtu (kvantifikaci) rizika mohou teoreticky nastat případy, že stejná nebo obdobná expoziční situace bude různými osobami rozdílně posouzena.

Aktualizovaný návod k hodnocení zdravotních rizik

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Dimenzovanie splaškových odpadových potrubí

17.9.2018 | doc. Ing. Jana Peráčková, PhD., Stavebná fakulta, STU Bratislava
Uvedený návrh a technické riešenia odpadového potrubia splaškovej vody sú odporúčané na základe požiadaviek EN 12056-2 a experimentálnych meraní hydraulických pomerov v potrubí. Jednotlivé úpravy pri zalomení potrubia sú obsahom národných noriem, napr. STN 73 6760, ČSN 75 6760 a DIN 1986-100, ktoré musia byť v súlade s EN 12056-2.

Nedostatek vody, měření vody ze studní a opatření proti suchu

15.9.2018 | redakce
Začátkem srpna 2018 vysílala ČT24 rozhovor s Pavlem Punčochářem, z MZE a Janem Zahradníkem z PS PČR. Část rozhovoru navazuje na dřívější prohlášení ministra Brabce, že voda ve studni je státu.
diskuse: 1 příspěvek, 18.09.2018 12:49

Ekonomické porovnání čistírny odpadních vod a žumpy, aktualizace

15.9.2018 | Rostislav Hellstein ml., Hellstein spol. s r.o.
Každý stavebník rodinného domu nebo rekreačního objektu musí před započetím výstavby nebo rekonstrukce přemýšlet nad tím, jakým způsobem bude probíhat likvidace odpadní vody. Rozhodování bývá náročné, hraje v něm roli mnoho faktorů, např. frekvence obydlenosti daného objektu, počet členů domácnosti. Modelové příklady vycházejí z následujících předpokladů: objekt obývá čtyřčlenná rodina, ČOV je instalována 10 m od objektu a výkopové práce zajišťuje investor.

Systém šedé vody po půl roce provozu – spokojenost obyvatel a finanční úspora téměř 50 tisíc korun

9.9.2018
Bytový dům Botanica K 3,4 se stal prvním rezidenčním domem v Česku, ve kterém byl úspěšně zprovozněn systém na využití šedých vod. Jeho obyvatelé mohou být spokojeni. Za půl roku se jim podařilo ušetřit 550 m3 pitné vody. Výsledky průzkumu spokojenosti obyvatel domu navíc ukázaly, že více než tři čtvrtiny respondentů považují systém využívání šedé vody za velmi pozitivní či vyhovující.

Ministr Brabec svolal na Úřad vlády odborníky na boj se suchem

6.9.2018 | redakce dle tiskové zprávy MŽP ČR
Národní tým řeší kroky státní správy, samosprávy, ale i soukromého sektoru v boji se suchem. Jde o zásobování pitnou vodou, šetrnější hospodaření s vodou v průmyslu a změny stavební legislativy. Dále řeší zasakování a zadržování vody ve městech i v obcích, adaptaci budov a efekt tepelných ostrovů.
diskuse: 1 příspěvek, 10.09.2018 07:59

Témata 2018

Tipy pro projektanty

technická podpora výrobců

Partneři - Voda, kanalizace