Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Legionella v České republice

Datum: 9.12.2016 4:51  |  Autor: Michal Třeška  |  Organizace: EuroClean, s.r.o.  |  Firemní zpráva

Poslední dobou je o této zákeřné bakterii slyšet stále více. Objevuje s v bytových domech, hotelích i ve welness centrech.

EuroClean, s.r.o.
Lidická 1348
25263 Roztoky

tel.:224 811 900
e-mail:
web:euroclean.cz

Legionelly se vyskytují ve vodním prostředí a nejvíce se jim daří v teplých a vlhkých místech. Nalezeny byly ve vodě, na rostlinách, v deštných pralesech, nebo v mořské vodě. Ideální rozmezí teplot pro legionellu je 20-45°C. Při vyšších teplotách než cca 72°C legionella nepřežívá. Při nižších teplotách se nemnoží, ale přežívá ve "spánku".

Legionella se v neškodných koncentracích běžně nachází ve vodovodních systémech. Problém nastává, když se přemnoží. K tomu nejvíce dochází ve špatně udržovaných rozvodech, kde není zajištěna dostatečná cirkulace vody. Na místech, kde voda stojí, vznikají úsady, ve kterých se legionellám daří. Rozvody jsou často desítky let staré a poslední sanaci ani nepamatují. Provozovatelé tím dávají legionelle zelenou.

Známá je kauza z hotelu na Zlínsku, kdy jeho provozovatel odmítl zařízení uzavřít i přes potvrzení legionelly. Dopustil se tak ublížení na zdraví jednoho z ubytovaných a byl odsouzen na čtyři roky odnětí svobody.

V létě 2016 legionella řádila na několika místech v Praze. Zasáhla Prosek, kde bylo podle vyjádření radnice Prahy 9  naměřeno dokonce stonásobné překročení povoleného limitu. Stalo se tak v teplé vodě v bytě ve Vysočanské ulici. Problém zde byl naštěstí rychle vyřešen instalací generátoru chlordioxidu od společnosti EuroClean s.r.o.. Za několik měsíců pak legionella trápila Letňany, kde v Příborské ulici naměřili přibližně desetinásobek povolených limitů. Další výskyt bakterie hygienici potvrdili v ulicích Anderleho a Doležalova na Černém Mostě. Zvýšené množství této bakterie bylo dále naměřeno v rozvodech teplé vody ve dvou domech v pražské Novodvorské ulici. Mimo Prahu se legionella v poslední době objevila v Mostě, Přerově, Ostravě, Liberci a Rychnově.

Stav začíná být alarmující. Provozovatelé potrubních systémů by měli více dbát na jejich údržbu. Velmi se také osvědčuje periodická chemická dezinfekce vody například chlordioxidem (oxid chloričtý).

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Ilustrační obrázek, potrubí termálních pramenů Podhájská Slovensko, foto D. Kopačková, redakce

Co je Česká asociace hydrogeologů

15.1. 17:14   Česká asociace hydrogeologů (ČAH) vypracovává Metodické pokyny k řešení různých hydrogeologických problémů a postupů a koordinuje svou činnost s profesními asociacemi ostatních oborů užité geologie v ČR. více >>>

Směs splaškových, srážkových a dalších vod v jednotné kanalizaci je odpadní voda

14.1.2019 | redakce dle sdělení MŽP
V žádném případě se nejedná o nový fakt – pokud jsou odpadní vody vyčištěné, vypouštěné z čistírny odpadních vod (ČOV), je naprosto zjevné, že stejný charakter musí mít i voda na ČOV přitékající, tedy voda tekoucí jednotnou nebo splaškovou kanalizací.
Lipno © caocao191 - Fotolia.com

Srážky pomohly řekám v povodí Vltavy, nádrže se plní

12.1.2019 | ČTK, redakce
Prosincové a lednové srážky pomohly tokům v povodí Vltavy. Po loňském suchém roku jsou nyní na dlouhodobých průměrech.
Historický Cizinecký vstup do veřejné kanalizace pod Staroměstským náměstím, foto D.Kopačková, redakce

Novela vodního zákona a zvyšování vodného a stočného

12.1.2019 | Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce
Žádné zvyšování vodného a stočného není nutné, aneb demagogie SOVAK pokračuje – takto zní nadpis komentáře MŽP, který vysvětluje novelou zákona požadovaný monitoring množství i kvality vod v odlehčovacích komorách. Doplňujeme i odkaz na k tématu zajímavou polemiku nadačního fondu PRAVDA O VODĚ.

Pitná voda téměř kdekoliv, to je S.A.W.E.R. s rozšířením WatiMin

12.1.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Vodu lze získat ze vzduchu i v pouštních oblastech. A jak je řečeno v článku, tak může být i pitná.