Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Legionella v České republice

Datum: 9.12.2016 4:51  |  Autor: Michal Třeška  |  Organizace: EuroClean, s.r.o.  |  Firemní zpráva

Poslední dobou je o této zákeřné bakterii slyšet stále více. Objevuje s v bytových domech, hotelích i ve welness centrech.

EuroClean, s.r.o.
Lidická 1348
25263 Roztoky

tel.:224 811 900
e-mail:
web:euroclean.cz

Legionelly se vyskytují ve vodním prostředí a nejvíce se jim daří v teplých a vlhkých místech. Nalezeny byly ve vodě, na rostlinách, v deštných pralesech, nebo v mořské vodě. Ideální rozmezí teplot pro legionellu je 20-45°C. Při vyšších teplotách než cca 72°C legionella nepřežívá. Při nižších teplotách se nemnoží, ale přežívá ve "spánku".

Legionella se v neškodných koncentracích běžně nachází ve vodovodních systémech. Problém nastává, když se přemnoží. K tomu nejvíce dochází ve špatně udržovaných rozvodech, kde není zajištěna dostatečná cirkulace vody. Na místech, kde voda stojí, vznikají úsady, ve kterých se legionellám daří. Rozvody jsou často desítky let staré a poslední sanaci ani nepamatují. Provozovatelé tím dávají legionelle zelenou.

Známá je kauza z hotelu na Zlínsku, kdy jeho provozovatel odmítl zařízení uzavřít i přes potvrzení legionelly. Dopustil se tak ublížení na zdraví jednoho z ubytovaných a byl odsouzen na čtyři roky odnětí svobody.

V létě 2016 legionella řádila na několika místech v Praze. Zasáhla Prosek, kde bylo podle vyjádření radnice Prahy 9  naměřeno dokonce stonásobné překročení povoleného limitu. Stalo se tak v teplé vodě v bytě ve Vysočanské ulici. Problém zde byl naštěstí rychle vyřešen instalací generátoru chlordioxidu od společnosti EuroClean s.r.o.. Za několik měsíců pak legionella trápila Letňany, kde v Příborské ulici naměřili přibližně desetinásobek povolených limitů. Další výskyt bakterie hygienici potvrdili v ulicích Anderleho a Doležalova na Černém Mostě. Zvýšené množství této bakterie bylo dále naměřeno v rozvodech teplé vody ve dvou domech v pražské Novodvorské ulici. Mimo Prahu se legionella v poslední době objevila v Mostě, Přerově, Ostravě, Liberci a Rychnově.

Stav začíná být alarmující. Provozovatelé potrubních systémů by měli více dbát na jejich údržbu. Velmi se také osvědčuje periodická chemická dezinfekce vody například chlordioxidem (oxid chloričtý).

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Setkání vodohospodářů u příležitosti Světového dne vody

20.3. 1:50   22. března 2019 se v Praze bude konat tisková konference v rámci odborného setkání vodohospodářů u příležitosti Světového dne vody. více >>>
Černé odběry vody a produkce odpadních vod, ilustrační obrázek, zdroj PVK, a.s.

Pražské vodovody a kanalizace hledají potenciální černé odběry

15.3.2019 | redakce podle tiskové zprávy PVK, a.s.
Z celkových 273 případů nelegálních produkce odpadních vod jich pracovníci PVK prokázali 81 %. U černých odběrů vody firma prošetřila 228 případů a prokázala 76 %.

70 vodovodních škod za den jako motiv bonusu pojišťovny

10.3.2019 | redakce podle informací České pojišťovny
Česká pojišťovna bojuje proti vodovodním škodám. K pojištění bytu dává nerezové hadičky. Dobré je zvážit i koncepční technické řešení pro předcházení vytopení, příp. monitoring spotřeby.

Cenou za odsolování je přebytek solanky

20.2.2019 | Carolyn Fortuna, Clean Technica.com, překlad: Petra Šrubařová
Odsolování je jednou z cest, jak získat dostatek pitné vody v jinak suchých oblastech. Jeho hlavním negativem je nadbytek odpadní solanky.

Česká asociace hydrogeologů připomínkovala novelu vodního zákona

18.2.2019 | RNDr. Petr Čížek, Česká asociace hydrogeologů (ČAH), Vlastimil Růžička, redakce
Letité spory jsou často u studní, které provádějí na počkání bez stavebního povolení a bez účasti geologa mnozí vrtaři. Česká asociace hydrogeologů (ČAH) připomínkuje připravovanou novelu vodního zákona zaměřenou na boj proti suchu.

Témata 2019

technická podpora výrobců

Partneři - Voda, kanalizace