Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Některá města vyhlásila kvůli suchu zákaz odebírání vody z řek

Některá města kvůli suchu zakázala odebírání povrchové vody. V několika obcích přestávají stačit místní zdroje pitné vody, třeba Herálec na Havlíčkobrodsku musí nechávat vodu do vodojemu dovážet.

Vážnější problémy v zásobování obyvatel však sucho nepůsobí. Pokud jde o podíl pitné vody vyrobené z podzemních zdrojů, nejlépe z celé republiky je na tom Olomoucký kraj. Zatímco například v Praze tvoří podzemní voda podle údajů Českého statistického úřadu necelou pětinu pitné vody, tak v Olomouckém kraji 91 procent pitné vody pochází z podzemních zdrojů, které mnohem lépe odolávají dopadům suchého počasí.

Nejhorší sucho

Podle meteorologů je současné sucho v Česku nejhorší za posledních 12 let. Trvalý a vydatný déšť v nejbližší době nečekají. O tom, jak proti suchu nejen letos, ale i v dalších letech bojovat, jednala ve středu i vláda. Schvalování plánu prozatím odložila, počítá ale se zdražením podzemní vody, s řešením zavlažování a větším využitím dešťové vody.

Pokud jde o aktuální reakci na úrovni obcí, měst a krajů, většinou jde v těchto dnech právě o zákaz odebírání povrchových vod nebo apel na obyvatele, aby nenapouštěli bazény. Na jižní Moravě dnes o situaci na tocích jedná krizový štáb Povodí Moravy.

Jižní Morava

Stav sucha a zákaz odebírání povrchové vody vyhlásil ve středu Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku. Společnost Moravská vodárenská vyřizuje asi třikrát do týdne žádosti lidí, kteří chtějí přivézt cisternu vody. "Jsou to většinou lidé, kterým vysychají studny a chtějí třeba napustit bazén. Cisterny vozíme o něco častěji než obvykle, ale není to nijak výjimečný stav," řekla dnes ČTK mluvčí společnosti Markéta Bártová.

Moravskoslezský kraj

Podle mluvčí moravskoslezského krajského úřadu Petry Špornové žádná obec zatím neoznámila problém se zásobováním vodou. Obec Vrchy na Novojičínsku ale už v minulém týdnu vyzvala obyvatele, aby maximálně šetřili pitnou vodou, nenapouštěli jí bazény, nezalévali zahrady či neumývali auta.

Královéhradecko

V Královéhradeckém kraji významně poklesly průtoky většiny řek a některé úřady již přistoupily k regulacím. Městský úřad v Kostelci nad Orlicí dnes kvůli nedostatku vody zakázal odběr vody z vodního kanálu Alba k zalévání, mytí aut či napouštění bazénů. Městský úřad v Novém Bydžově vyzval obyvatele k maximálnímu omezení čerpání vody z řek a potoků. "V případě, že nedojde ke zlepšení situace, je pravděpodobné, že bude vydán zákaz tuto vodu odebírat," uvedl úřad.

Střední Čechy

Ve středních Čechách zakázal odběr povrchových vod Nymburk, Kolín používání vody z řek a potoků omezil. O podobném opatření uvažují i další města, čekají ale ještě na to, zda nezačne pršet.

Plzeň

"Nemáme informaci o tom, že by nějaká obec s rozšířenou působností vydala rozhodnutí, jímž by upravila povolení k odběru vody z povrchových či podzemních zdrojů," říká mluvčí Plzeňského kraje Eva Mertlová.

Vysočina

Na Vysočině někteří starostové problémy s vodou víc než suchu přičítají napouštění nových bazénů u rodinných domů. Zákaz zalévání zahrad a napouštění bazénů z obecního vodovodu platí třeba v Okrouhlici na Havlíčkobrodsku s 1300 obyvateli.

Jižní Čechy

V největší jihočeské úpravně vody Plav zvyšují kvůli horku a rostoucí spotřebě vody produkci pitné vody až o 200 litrů za sekundu na 600 až 700. Na rozdíl od jiných regionů ale obce, které zásobuje Jihočeský vodárenský svaz (JVS), nemusejí vyhlašovat zákazy napouštění bazénů a zalévání.

Společnost ČEVAK, jež pitnou vodou zásobuje 522.962 obyvatel na jihu a západě Čech a v Kraji Vysočina, však kvůli suchu musí na některých místech jižních Čech vozit pitnou vodu do vodojemů. "Některé studny a menší místní zdroje dávají až o polovinu méně vody, než je obvyklé," řekla ČTK mluvčí společnosti Jitka Kramářová. Lidé se ale nemusejí bát, že by zůstali bez pitné vody. Cisterny vozí vodu do vodojemů v Oslově na Písecku, v Jivně na Českobudějovicku či Lipolci a Valtínově na Jindřichohradecku.

Liberecko a Českolipsko

Vodu z deseti řek a potoků nesmějí až do odvolání brát obyvatelé na Českolipsku v Libereckém kraji. Zákaz vyhlásily na základě doporučení Povodí Ohře městské úřady v České Lípě a nedalekém Novém Boru. Odbory životního prostředí se snaží zákazem čerpání vody z potoků ochránit rostliny a živočichy, které jsou na ní životně závislé. Lidé nesmějí odebírat vodu v celém povodí Bobřího, Boberského, Brnišťského, Mistrovického, Robečského, Rousínovského a Valteřického potoka a také z řek Ploučnice, Svitávka a Šporka. "Za porušení zákazu hrozí pokuta až 50.000 korun," řekla dnes ČTK mluvčí českolipské radnice Kristýna Brožová.

Ústecko

V Ústeckém kraji zakázaly úřady kvůli suchu odběr vody z potoků a řek pod správou Povodí Ohře. Zákaz používat vodu z potoků vydaly magistráty v Mostě a v Chomutově. Na Ústecku platí zákaz odběru z vodních nádrží a vodních děl.

 
 
Reklama