Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Egypt, Súdán a Etiopie uzavřely dohodu o využívání nilské vody

Datum: 23.3.2015 14:08  |  Autor: ČTK

Egypt, Súdán a Etiopie dnes v Chartúmu podepsaly deklaraci o tom, jak si země v budoucnu budou přerozdělovat vodu z Nilu. Dokument souvisí s budovanou mohutnou etiopskou přehradou na Modrém Nilu, jehož výstavbu Káhira odmítala kvůli obavám, že dílo ohrozí její přístup k nilské vodě. Před dvěma lety Egypt, který je na vodě z Nilu závislý, varoval, že k ochraně svých vodních zdrojů je připraven i na ozbrojený konflikt. Modrý Nil po spojení s Bílým Nilem vytváří tok Nilu.

Dokument podepsali egyptský prezident Abdal Sísí, jeho súdánský protějšek Umar Bašír a etiopský premiér Hailemariam Desalegn. Dosud využívání Nilu řešily dohody z koloniálních dob, které největší podíl vody přiznávají Egyptu a Súdánu, poznamenala BBC.

Egypt v minulosti opakovaně vznášel námitky proti přehradě, kterou Etiopie považuje za svůj strategický hydroenergetický projekt a za způsob, jak dosáhnout spravedlivého přerozdělení vody. Dílo za 4,7 miliardy dolarů (asi 118 miliard korun) má zadržovat až 63 miliard kubických metrů vody. Počítá se také s tím, že přidružená vodní elektrárna poskytne zemi 6000 megawattů elektrické energie.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Aktuální jednání o státní podpoře opatření proti suchu

17.2.2019 | Ministerstvo životního prostředí
Pro boj se suchem je klíčová i adaptace na sucho a připravenost státu na krizové situace. Ministr životního prostředí proto svolal na 2. jednání odborníky z Národní koalice pro boj se suchem.

50 % mělkých vrtů stále vykazuje stav silného až mimořádného sucha

16.2.2019 | redakce podle tiskové zprávy MŽP
Sněhová pokrývka postupně doplňuje nejenom přehrady, ale i stavy podzemních vod, přesto 21 % území ČR je stále postiženo půdním suchem a 50  % mělkých vrtů stále vykazuje stav silného až mimořádného sucha.

Oleje a tuky do kanalizace nepatří

9.2. 8:53   Oleje a tuky do kanalizace nepatří, zanášejí kanalizační stoky a mohou způsobit ucpání. Odkládejte je do sběrného dvora, separovaného odpadu nebo alespoň v PET lahvi do směsného odpadu. více >>>
WC na archeologickém nalezišti Bulla Regia, Tunisko, foto D.Kopačková, redakce

Historie instalatérského oboru

5.2.2019 | Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v Brně
Předchůdci instalatérů byli sekerníci, vodáci a studnaři zabývající se stavbou mlýnů a vodních děl, dále pak i zvonaři a kameníci. První instalatéři začali v zahraničí působit už před rokem 1850. Do Českých zemí přišli první instalatéři z Německa v souvislosti s budováním plynovodů.

Optimalizace návrhových parametrů ČOV v obcích do 2000 EO

4.2.2019 | Ing. Petr Hluštík, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov,
Článek se zabývá optimalizací návrhových parametrů produkce odpadní vody a specifické produkce znečištění u čistíren odpadních vod do 2000 EO. Stanovení redukce znečištění není v normách blíže definováno, nejsou definovány návrhové hodnoty pro různé systémy odkanalizování.

Témata 2019

CAD a BIM knihovny

Partneři - Voda, kanalizace