Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborníci budou zkoumat, jak vyčistit Vranovskou přehradu

Odborníci budou od srpna zkoumat, jak nejlépe vyčistit Vranovskou přehradu na Znojemsku od sinic a řas. Státní podnik Povodí Moravy si na to najme firmu, která doporučí nejvhodnější postup.

Sinice lze likvidovat jejich sběrem z povrchu a také umístěním takzvaných aeračních věží do vody, které ji provzdušňují. ČTK to dnes řekla mluvčí vodohospodářů Gabriela Tomíčková.

"Letos chceme přijít na nejvhodnější způsob boje se sinicemi. V příštím roce by mohl začít samotný projekt," uvedla. Největší potíže s nečistotou vody jsou v zátoce pod hradem Bítovem.

Přehrada přitom patří k nejnavštěvovanějším turistickým oblastem na jihu Moravy. Rekreantům nabízí nejen pláže, ale také svezení na výletních parnících. V okolí přehrady lze navštívit kromě hradu Bítova i barokní zámek ve Vranově nad Dyjí.

Projekt je součástí vyčištění řeky Dyje, na němž spolupracuje Povodí Moravy s dolnorakouskými vodohospodáři. Odhaduje se, že přijde na 45 milionů korun. Zahrnuje vyčištění nejen Vranovské, ale i nedaleké Znojemské přehrady. Počítá s budováním stanic, které zaznamenávají průtoky v korytě, a také s výstavbou takzvaných rybochodů, které poslouží pro migraci ryb po celém povodí.

Zatím největším projektem souvisejících s likvidací sinic bylo vyčištění Brněnské přehrady, které přišlo na více než 130 milionů korun. Za pomoci techniky, díky odbagrování nánosů a také instalaci 20 aeračních věží se podařilo vodní dílo vyčistit natolik, že se opět stalo turistickým lákadlem.

 
 
Reklama