Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Praha chce od roku 2013 provozovat vodní zdroje Káraný a Želivka

Praha chce převzít asi desetinu vodohospodářské infrastruktury od společnosti Veolia, od listopadu 2013 by chtěla provozovat vodní zdroje v Káraném a Želivce.

Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Tomáš Hudeček. Město tak chce získat lepší kontrolu a vliv na výrobu vody pro obyvatele Prahy. Podle Hudečka tak Praha ušetří desítky milionů korun.

Výrobu, distribuci a čištění vody v hlavním městě provázejí poměrně složité smluvní vztahy. Vlastníkem samotné infrastruktury je kromě Želivky a Káraného také samotné hlavní město. Tyto tři subjekty pronajímají svoji infrastrukturu městské firmě Pražská vodohospodářská společnost (PVS), která má dále smlouvu o provozu se společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK), jejímž vlastníkem je francouzská Veolia Voda. Smlouva mezi PVS a PVK byla v roce 2006 prodloužena o 15 let až do roku 2028. Právě dlouhá provozní smlouva byla hlavním důvodem, proč Praha před časem ztratila naději na získání miliardové dotace na potřebnou přestavbu ústřední čistírny.

"Správa takto strategické suroviny by měla být pod křídly města. Tento krok je prvním zásahem do dříve velmi pevného spojení společnosti Veolia a pražského magistrátu," řekl Hudeček.

Současné akciové společnosti Vodní zdroj Káraný (VZK) a Úpravna vody Želivka (ÚVŽ), v kterých má Praha majoritní podíl, by měly do konce roku založit dceřiné společnosti. Tyto dcery pak od listopadu převezmou od PVK provoz těchto dvou vodních zdrojů. Pro většinu obyvatel Prahy by se ale podle Hudečka nemělo nic měnit, změna by neměla mít vliv ani na cenu vody v hlavním městě.

Záměr založit dceřiné společnosti už schválila představenstva obou společností, řekl novinářům místopředseda představenstva Želivky Radek Lanč. Dodal, že návrh budou ještě v první polovině října schvalovat valné hromady firem. Dcery by pak měly vzniknout do konce letošního roku.

Současné smlouvy mezi PVS na jedné straně a Želivkou a Káraným na druhé straně končí v říjnu 2013. Pokud by město správu nepřevzalo, muselo by vyhlásit výběrové řízení na nového provozovatele.

Ve firmě Úpravna vody Želivka má Praha 90procentní podíl, ve firmě Zdroj pitné vody Káraný asi 97,2 procenta akcií. Menší podíly vlastní obce ze Středočeského kraje a Vysočiny, do kterých firmy vodu dodávají. Káraný se podílí na dodávkách vody pro Prahu z asi 26 procent, Želivka ze 74 procent. Jako rezervní zdroj funguje ještě vodárna v Podolí. Vodárny vodu dodávají do vodojemů a zásobníků, z kterých pak vodu dále do domácností distribuuje PVK. PVK se stará také o odvádění a čištění odpadních vod.

 
 
Reklama