Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Kořenová čistírna odpadních vod

Koncepce kořenové čistírny odpadních vod (KČOV) je provozně velmi jednoduchá, čisticí funkce probíhá přirozeně a soběstačně, role člověka je v ní nutná, ale minimální. Lze je využít pro různé provozy.

Na rozdíl od klasických ČOV, které lze udělat pouze na ohlášení, na KČOV je třeba stavební povolení. Projekt od autorizovaného projektanta je nutné předložit na stavební úřad. Součástí schvalování je územní řízení a vodoprávní řízení a končí vydáním stavebního povolení. Schvalování trvá cca 3 měsíce. Pokud přečištěná voda nemůže být vypouštěna do potoka nebo řeky, může být vsakována, vyžaduje to však hydrogeologický posudek a dostatečný odstup od studny (>12 m)

KČOV vyžaduje cca 5m2/osobu, objem septiku na začátku čističky je cca 1m3/os.

Součásti:

  • potrubí přivádějící odpadní vody
  • tříkomorový septik (oddělení pevných a tekutých částic, usazení pevných složek) - vyvážení cca 1x/ 3 roky
  • kořenový filtr (výkop vyložen izolační fólií, perforované potrubí pro rozvod čištěné odpadní vody vede vodu pomalu celým polem. Kořenové pole tvoří 8-14 mm štěrk nebo kačírek s bakteriemi, které odbourávají některé živiny z odpadu, a vysoce účinný kořenový systém rostlin. Největší roli hraje schopnost rostlin přivádět do vody kyslík. Na konci kořenového pole perforované potrubí sbírá vyčištěnou vodu a regulační šachta, ve které se nastavuje výška vodní hladiny v čističce.)

Vodní hladina je v kořenovém poli několik cm pod povrchem, proto KČOV nesmrdí ani nehrozí komáři. Rostliny v kořenovém poli naopak mohou vytvářet krásné přírodní zákoutí. Poslední výzkumy ukazují, že za určitých podmínek zvládnou KČOV pročistit i zbytky léků a hormonů, s čímž mají klasické ČOV problém.

Obsluha:

  • 1x/rok posbírat nebo posekat suché části rostlin (obvykle v zimě)
  • 1x/2-5 let propláchnout tlakovou vodou rozdělovací i sběrné potrubí
  • 1x/2-3 roky vyčerpat septik

Výstavba:

Výstavbu je třeba svěřit odborné firmě. Po provedení výkopových prací je třeba podbetonovat regulační šachtu a septik. V dalším kroku se položí potrubí, geotextilie, izolační fólie a opět geotextilie. Na začátek a konec pole se pokládá štěrk. Rozdělovací a sběrné potrubí se napojí na šachtu, septik a pro provedení prostupů izolační fólií se napojí na zásak nabo další vedení vyčištěné vody k vodoteči. V dalším kroku se nasype kačírek, který se napustí čistou vodou. Konečným krokem je sázení rostlin do kořenového pole a napuštění čisté vody do septiku)


Čtěte dále o KČOV na TZB-info:

 
 
Reklama