Více než polovina firem má strategii pro případ nedostatku vody
Strategii pro udržitelné podnikání, která počítá také s poklesem zásob vody, má vypracovanou 62 procent světových firem. To je o polovinu víc než v roce 2008.
Ze zbylých firem se jich 70 procent chystá takovou strategii vytvořit v následujících pěti letech. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti KPMG. Z dotázaných podniků se téměř polovina domnívá, že zavedení programů udržitelnosti povede buď ke snížení nákladů, nebo ke zvýšení zisků.
Podle 44 procent šéfů světových firem je udržitelnost zdrojem inovací, ukázal také průzkum. "Obecně lze říci, že se udržitelností zabývají spíše veřejně obchodované společnosti než malé soukromé podniky," uvedl Fergus Cunningham ze společnosti KPMG Česká republika. Podle výsledků průzkumu má totiž strategii udržitelnosti zpracovánu osm z deseti velkých společností, u menších firem je to necelá polovina.
Podle studie Water Resources Group se světové zásoby vody mají do roku 2030 snížit o 40 procent, což představuje hrozbu zejména průmyslovým sektorům, jež jsou na pravidelných dodávkách vody přímo či nepřímo závislé. Přitom ze světových zásob vody tvoří pitná, kterou lze průmyslově využívat, pouhá tři procenta.
Ze světových firem tak už nyní 39 procent uvádí, že se v souvislosti s využíváním pitné vody a přístupem k ní nacházejí v nepříznivé situaci. "Rizika, jako je konkurence nebo třeba přerušení dodávek, firmy dnes ve svých strategiích zohledňují zcela běžně. V nejbližší budoucnosti se ale budou muset vyrovnávat také s nedostatkem toho, co nyní považujeme za zcela samozřejmé - vody. Ta je teď možná levná, její cena však rozhodně neodráží reálnou hodnotu, kterou má v celém výrobním řetězci," podotkl Cunningham.