Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

V Olomouckém kraji vzrostl podíl lidí připojených na vodovod

V Olomouckém kraji loni meziročně vzrostl podíl lidí, kteří mohou využívat vodu z vodovodu. Zvýšil se o 1,5 procenta na 90,9 procenta. Region přesto nadále zaostává za republikovým průměrem, v celé zemi podíl lidí napojených na vodovod loni činil 93,1 procenta. Olomoucký kraj nedosahuje celostátního průměru ani z hlediska podílu lidí napojených na kanalizační rozvody. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Vodu z vodovodu mělo v minulém roce k dispozici 583.042 ze 641.661 obyvatel Olomouckého kraje. Ve srovnání s ostatními kraji region skončil na čtvrté nejhorší příčce. Menší podíl lidí napojených na vodovod byl podle statistiků jen ve Středočeském, Plzeňském a Libereckém kraji. Naopak nejlépe je na tom Praha, její obyvatelé mají přístup k vodovodu ze 100 procent.

V Olomouckém kraji se loni rozšířila také síť kanalizačních rozvodů. Podíl lidí bydlících v domech napojených na kanalizaci se meziročně zvýšil o 0,2 procenta na 77,6 procenta. Přesto je region pátý nejhorší mezi kraji. Nižší podíl měly jen kraje Středočeský, Liberecký, Pardubický a Královéhradecký. Nejlépe je na tom Praha s 99,2 procenta připojených lidí.

Radnice z olomouckého regionu se snaží získávat na vodohospodářské stavby dotace z národních i evropských zdrojů. Například Olomouc si vyjednala na dobudování a rozšíření kanalizační sítě ve městě více než miliardový příspěvek z evropských fondů. EU poskytla příspěvek také na opravy a rozšíření kanalizace v přerovském a šumperském regionu. S budováním vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod samosprávám z regionu pomáhá také hejtmanství. Krajští zastupitelé pro tyto účely zřídili na podzim 2004 fond na podporu výstavby a obnovy vodohospodářské infrastruktury. Například letos z něj hejtmanství uvolní asi 31 milionů korun.

 
 
Reklama