Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

CENY VODNÉHO A STOČNÉHO, PLATBA ZA SRÁŽKOVÉ VODY

Voda v ČR v roce 2013 podraží v průměru o 6 až 7,5 % Podle materiálu, který v polovině října 2012 předložilo ministerstvo zemědělství k informaci vládě, průměrná cena vody v Česku od roku 2007 do loňska vzrostla bezmála o 1/3. I po zdražení je cena vody z vodovodu stále více než 100krát levnější než balená voda z obchodu, uvedlo tehdy MZe v dokumentu.

Cena vody - předpoklady vývoje.
Ceny vodného a stočného za 5-7 let budou odpovídat cenám v západní Evropě, tj. m3 za cca 5 EUR, 125 Kč. "Vodárenství musí být samofinancovatelné."

Jak se účtuje vodné a stočné bez vodoměru? Výše platby za vodné a stočné, pokud není nainstalován vodoměr, závisí především na počtu osob a vybavenosti domácnosti. Při používání části pitné vody na zalévání je možné požadovat odpočet stočného.
Platba za srážkové vody Povinnost platit za odvod srážkových vod do kanalizace mají až na pár výjimek všichni majitelé nemovitostí, ve kterých je prováděna podnikatelská činnost.

Historie cen vody:
2004: Výše vodného a stočného v Praze platná od 1. ledna 2004
2005: Zvýšení ceny vodného a stočného 2005
Co nám rok dal a co bude dál
2006: Zvýšení ceny vodného a stočného od ledna 2006
2007: Cena vody v roce 2007
2008: Ceny vodného a stočného 2008
Kalkulace ceny vody dle ustanovení výměru MF ČR č. 01/2008
Podíl ceny vodného a stočného na rozpočtu domácností
2009: Informace Ministerstva financí ČR k cenám vody 2009
2010: Cena vody v roce 2010
2011: Cena vody v roce 2011. Jelikož vodné a stočné je součástí nákladů na bydlení, článek zahrnuje rovněž informace k příspěvku na bydlení v roce 2011
2012: Cena vody 2012
Voda v ČR v roce 2013

STUDNY

Stavbu studní a čerpání podzemních vod upravuje Vodní zákon č. 254/2001 Sb. včetně všech změn.

  • studna je vodní dílo, k jehož provedení je potřebné stavební povolení (§ 15 vodního zákona) , a to bez ohledu na hloubku studny.
  • čerpání vody ze studny(í) je nakládání s podzemními vodami, k němuž nutné povolení vodoprávního úřadu (§ 9 vodního zákona). V tomto povolení je zpravidla uveden i účel nakládání s vodami, množství odebírané vody a doba, na kterou se povolení vydává.

Platnost povolení k odběru povrchových a podzemních vod, s výjimkou povolení k odběrům podzemních vod ze zdrojů určených pro individuální zásobování domácností pitnou vodou, a platnost povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo podzemních, která nabyla právní moci do 31. prosince 2001, zanikla nejpozději dnem 1. ledna 2008, ...."

Žádost o potřebná povolení: je třeba žádat na pověřeném obecním, městském úřadě nebo na Magistrátech měst (vodoprávní úřad).Pokud má Magistrát města zřízen odbor vodního a lesního hospodářství bývá kontaktním místem právě tento odbor Pro podnikatele a drobné živnostníky bývá zpravidla vodoprávním úřadem odbor životního prostředí obecního úřadu obce s rozšířenou působností, což bývají radnice velkých obcí či měst.

Časté otázky a odpovědi:

  • Voda ze studny samospádem do objektu - podle vodního zákona se voda ve studni(ích) vždy považuje za vodu podzemní. K odběru podzemní vody je vždy třeba povolení příslušného vodoprávního úřadu, a to bez ohledu na způsob, četnost či množství odebírané podzemní vody.
  • Dokumentace stavebního provedení studny - vzhledem k tomu, že dokumentace skutečného provedení studny není vybranná činost ve výstavbě nevyžaduje se její zpracování autorizovaným technikem nebo inženýrem (projektantem).
  • Voda pro soukromé účely ze staré studny - podle vodoprávního zákona (platného ke květnu 2007) byla-li studna vybudována před 1. lednem 1955 není třeba žádat povolení k odběru vody, neboť odběr podzemní vody ze studně nebo vrtu se považuje za povolený i po 1 lednu roku 2008.
    U novějších : pokud se dokumentace stavby studny nedochovala považuje se studna za povolenou a řízení o jejím odstranění se nezahajuje. V tomto případě je však vlastník studny povinen pořídit dokumentaci jejího skutečného provedení a uchovávat ji po celou dobu trvání stavby. Pokud je pozemek prodán je majitel studně povinen odevzdat její dokumentaci při změně jejího vlastnictví novému vlastníkovi. Jestliže se nedochovalo povolení k odběru podzemní vody a jeho vydání nelze ani prokázát (např. v archivu vodoprávního úřadu) je třeba o jeho vydání požádat vodoprávní úřad

Podle zákona se poplatek za skutečný odběr podzemní vody z jednoho vodního zdroje neplatí:

  1. Pokud je odběr vody menší nebo rovný 6 000 m 3 za kalendářní rok;
  2. pokud je odběr vody menší nebo rovný 500 m 3 v každém měsíci kalendářního roku,
  3. za odběry vody:
    • povolené k účelu získání tepelné energie,
    • ke snížení znečištění podzemních vod,
    • ke snižování jejich hladiny
    • sloužící hydraulické ochraně podzemních vod před znečištěním.
Starší články na TZB-info:
Jak má vypadat zdroj podzemní vody pro zásobování pitnou vodou?
Vodovod nebo vlastní zdroj podzemní vody?
Studny a ostatní nakládání s vodami v novele zákona o vodách - právní pohled
Orientační ceny za "vlastní vodu"
Kontrola studní a kvality vody na jaře
Zásobování vodou - studny a filtry pro různé druhy znečištění vody - praktické rady
Pravidla pro sanaci studní, desinfekci sifonu a žump
Prevence ptačí chřipky ve vodárenství, opatření u individuálního zásobování vodou
 
 
Reklama