Chytré trubky usnadní instalaci rozvodů pitné a teplé vody

Datum: 22.4.2016  |  Autor: Ivo Valeš  |  Organizace: WAVIN Ekoplastik s.r.o.  |  Zdroj: Topenářství 1/2016  |  Firemní článek

Rozvody vody v pozinkované oceli jsou stále méně časté, protože je postupně vytlačuje polypropylenové potrubí. Dříve oblíbený materiál PP-R je však v současnosti často nahrazován trubkami z polypropylenu nové generace – PP-RCT. Ty přináší výhody nejen instalatérům, neboť zjednodušují montáž, ale investorům, kterým výrazně šetří náklady.

WAVIN Ekoplastik s.r.o.
Rudeč 848
277 13 Kostelec nad Labem

tel.:596 136 295, fax: 596 136 301
e-mail:
web:www.wavin.cz

Díky materiálům nové generace jsou trubky štíhlejší

Využití materiálu PP-RCT (neboli polypropylenu typu 4) ve vodovodním potrubí způsobilo v některých zemích doslova revoluci. Například na Balkáně, na Ukrajině, nebo v Portugalsku celoplastové PP-RCT potrubí odsunulo původní plastové PP-R trubky do pozadí a i u nás se těmto „chytrým materiálům“ věnuje stále větší pozornost. Samotný materiál PP-RCT přitom není žádnou novinkou. V oboru plastových trubek určených pro rozvody vody a vytápění byl využit již dříve, ovšem jen u vícevrstvého potrubí. Celoplastové jednovrstvé trubky bývaly až do nedávna doménou materiálu PP-R, firma Wavin Ekoplastik však v loňském roce poprvé pro celoplastovou jednovrstvou trubku použila materiál PP-RCT, a tímto krokem nastolila doslova nový standard – posunula kvalitu rozvodů teplé a studené vody na vyšší úroveň.

Hlavní výhody – snadná instalace, ekonomika a bezpečnost

První jednovrstvá celoplastová trubka z PP-RCT nese název EVO. Vzhledem k tomu, že PP-RCT je materiál mimořádně odolný, lze vyrábět trubky se slabší stěnou než obvykle. Potrubí je tak výrazně lehčí (až o 28 procent) a mnohem jednodušeji se s ním manipuluje. Kompletace potrubí je tak snadnější a rychlejší. Ve srovnání s trubkami z PP-R PN 20 nové trubky EVO navíc nabízejí až o 37 % větší průtočnost, což umožňuje používat potrubí menších dimenzí a zajišťuje finanční úsporu. Výrobce udává, že pokud se investor rozhodne pro instalaci trubek do nového domu, ušetří 17 % při instalaci systémů pro rozvod teplé a studené vody a 14 % při instalaci rozvodů topení.


PP-RCT disponuje oproti klasickému PP-R i vyšší tlakovou odolností při vyšších teplotách media (od 70 °C výše). Zatímco odolnost materiálu PP-R při teplotách nad 70 °C klesá, PP-RCT si ji zachovává. Z toho důvodu jsou rozvody s využitím trubek EVO bezpečnější a zachovávají dlouholetou životnost. Výrobce poskytuje na trubku EVO dokonce dvacetiletou garanci.

Jak na správnou instalaci trubek?

Jak jsme již zmínili, pro instalatéry představují trubky EVO ulehčení a urychlení práce díky nižší hmotnosti potrubí. Práce s trubkou EVO neklade na instalatéry žádné nové požadavky. Spojování těchto trubek je stejné a jednoduché jako v případě klasických trubek z PP-R. Pro dosažení naprosto homogenního svaru s vysokou únosností je třeba dodržovat svařovací parametry z montážního předpisu výrobce. Jakákoliv výrazná změna svařovací teploty, nebo doby prohřevu zapříčiňuje menší pevnost svaru. Toto neplatí jen pro trubky EVO, ale obecně pro všechny trubky z PP-R a i vícevrstvé trubky z PP-RCT.



 

Datum: 22.4.2016
Autor: Ivo Valeš
Organizace: WAVIN Ekoplastik s.r.o.



Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Projekty 2017

Partneři - Voda, kanalizace

logo NICOLL ČR
logo WAVIN EKOPLASTIK
logo ASIO
logo GRUNDFOS
logo AUSTRIA EMAIL
logo MEA
 
 

Aktuální články na ESTAV.czZměny pro stavebníka rodinného domu po novele stavebního zákona od ledna 2018Město pro kaktusy: Budova na místě staré skládky využívá průhledné fotovoltaické skloCeny nemovitostí: Rodinné domy zdražují rychleji než bytyCentral Group: Nová možnost financování, která pomáhá řešit dostupnost bydlení