Využívání dešťové vody – trend moderní doby

Datum: 14.6.2017  |  Autor: Ing. Martin Blažek  |  Organizace: WILO CS, s. r. o.  |  Firemní článek

WILO nabízí řešení pro automatické systémy na využívání dešťové vody jak v rodinných domech, tak ve větších budovách, např. v hotelech, činžovních domech, či administrativních budovách. Produktová řada RainSystem umožňuje automatickou dodávku dešťové vody z akumulační nádrže přímo k odběrovým místům.

WILO CS, s. r. o.
Obchodní 125
251 01 Čestlice

tel.:234 098 711
e-mail:
web:www.wilo.cz

Zásobování objektů vodou dnes bereme jako samozřejmost. Ne vždy byl ale dostatek čisté vody k dispozici a ne vždy tomu tak dost možná bude v budoucnu. Vzhledem k neustále se rozšiřujícím zastavěným plochám, díky kterým je zpravidla dešťová voda odváděna rovnou do kanalizace, nebo nešetrným zemědělským postupům zhoršujícím absorpční vlastností půdy a její schopnosti zadržet při deštích vodu v krajině, dochází ke střídání období sucha a záplav.

Díky aktuální dostupnosti, spolehlivé dodávce a nízké ceně, jsme se odnaučili šetrně hospodařit s pitnou vodou a používáme ji např. na splachování toalet, či na zalévání zahrady. Pro tento účel by však bylo více než vhodné nahradit pitnou vodu jiným zdrojem. Do popředí se tak v poslední době dostává využívání dešťové vody.

WILO nabízí řešení – RainSystem

WILO nabízí řešení pro automatické systémy na využívání dešťové vody jak v rodinných domech, tak ve větších budovách, např. v hotelích, činžovních domech, či administrativních budovách. Produktová řada RainSystem umožňuje automatickou dodávku dešťové vody z akumulační nádrže přímo k odběrovým místům. Všechna zařízení RainSystem si umí sama kontrolovat množství vody v akumulačních nádržích a při jejím nedostatku automaticky přepínají na odběr vody z vodovodního řadu. Díky automatickému přepínání mezi odběry z akumulační nádrže a vodovodního řadu je tak zajištěna spolehlivá dodávka vody i v dobách velkého sucha. Nestane se tak, že by chyběla voda na splachování toalet, či zalévání zahrady.


RainSystem AF Comfort

Kompaktní zařízení pro hospodaření s dešťovou vodou v rodinných domech a rekreačních objektech

Zařízení s jedním čerpadlem a elektronickou řídící jednotkou pro využívání dešťové vody v rodinných domech. Zařízení je vybaveno samonasávacím čerpadlem řady Wilo MC, které dokáže nasávat vodu z nádrže umístěné až o 6 m níže, než je čerpadlo (8 m vč. započtených ztrát). Díky elektronické řídící jednotce si zařízení samo hlídá množství zbývající vody a v případě jejího nedostatku automaticky přepíná na odběr vody z vodovodního řadu. Řídící jednotka si zároveň umí poradit i s běžnými provozními komplikacemi, např. při zavzdušnění sacího potrubí rozpozná problém a dojde k automatickému přepnutí na odběr z řadu a zavodnění sacího potrubí.

Popis funkce

Zařízení může být instalováno v rodinném domě ve sklepě, či technické místnosti. Akumulační nádrž, zpravidla podzemní, umístěna na zahradě vedle objektu, je doplňována dešťovou vodou sbíranou ze střechy. RainSystem AF Comfort odebírá vodu z nádrže a dodává ji k odběrným místům (toalety, pračka, závlahy...). Čerpadlo je spínáno automatickou CPU jednotkou podle poklesu tlaku v rozvodech. Jednotka je při dodání nastavena a po instalaci je možné RainSystem ihned využívat. Řídící jednotka rozpozná pomocí tlakového snímače množství vody v nádrži a při jejím nedostatku dojde k automatickému přepnutí na odběr vody z vodovodního řadu. Po dešti, kdy se akumulační nádrže doplní, dojde opět automaticky k přepnutí na dodávku vody z akumulační nádrže.

Pro instalaci zařízení je nutné zajistit přípojky výtlačného a sacího potrubí se sacím filtrem a zpětnou klapkou, přívod z řadu pro doplňování, odvod přepadu doplňovací nádrže, přivést zdroj elektrické energie (1~230 V) a zavést tlakový snímač do nádrže. Tlakové čidlo je součástí dodávky. Akumulační nádrž, potrubní rozvody a filtry si musí zajistit zákazník.

Zařízení splňuje požadavek normy ČSN EN 1717 na zákaz přímého propojení potrubí z veřejného vodovodu s jiným zdrojem. V případě nedostatku dešťové vody je voda z řadu doplňována přes 11l přerušovací nádrž, která je součástí zařízení.


V případě zájmu o velkokapacitní zařízení pro využívání dešťové vody RainSystem AF 150, nebo RainSystem AF 400, naleznete produktové informace na níže uvedených odkazech, nebo si je vyžádejte na info@wilo.cz.

Pár dobrých důvodů pro využívání dešťovky

 • Využíváním dešťové vody blíže k trvalé udržitelnosti
  Ohleduplné využívání potřebných přírodních zdrojů, jako je např. voda, je nutnou podmínkou pro udržení zdravého životního prostředí. Díky systému využívání dešťové vody aktivně přispíváme k ochraně krajiny, kterou odkážeme našim dětem.
 • Ekologické smýšlení je standardem dnešní doby
  Díky systému pro efektivní využívání dešťové vody ukazujeme, že moderní technologie mohou jít ruku v ruce s šetrným přístupem k životnímu prostředí.
 • Soběstačnost
  Pokud sami sbíráme dešťovou vodu, kterou jsme schopni efektivně využít, tak se částečně zbavujeme závislosti na dodávce z vodovodního řadu. Zabezpečit si sám provoz domu v nejistých situacích je neocenitelná možnost.
 • Využívání dešťové vody šetří peníze
  Každý použitý litr dešťovky ušetří přesně tolik peněz, kolik stojí litr čisté pitné vody. Investice do systému není malá, ale v dlouhodobém horizontu, díky neustále rostoucím cenám pitné vody a hrozícím obdobím sucha, rozhodně stojí za to!

Další informace

RainSystem AF Comfort
RainSystem AF 150
RainSystem AF 400

Kontakt

Případné dotazy směřujte na info@wilo.cz.
Zařízení je možné koupit u všech distributorů čerpadel WILO.

 

Datum: 14.6.2017
Autor: Ing. Martin Blažek
Organizace: WILO CS, s. r. o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Projekty 2017

Partneři - Voda, kanalizace

logo MEA
logo WAVIN EKOPLASTIK
logo AUSTRIA EMAIL
logo NICOLL ČR
logo GRUNDFOS
logo ASIO
 
 

Aktuální články na ESTAV.czJak bezpečněji bydlet se dozvěděli účastníci konference ESTAV.czDruhý den právní poradny zdarma na stánku ESTAV.czJaké jsou nejlepší výrobky a stánky na veletrhu FOR ARCH 2017? A kdo je architektem roku?Dotace na využívání dešťové vody stát přerozděluje i po 14 dnech