Přehled trhu - koupací jezírka

Datum: 31.5.2011

PŘEDNOSTÍ KOUPACÍCH JEZÍREK JE LEPŠÍ POCIT Z KOUPÁNÍ A NIŽŠÍ NÁKLADY NA ÚDRŽBU.
Koupací biotopy mohou být vybudovány u rodinných domů, ale nižší náklady na údržbu koupacího biotopu jsou důležité i pro obce, které vybudování hradí z dotací. Pokud by z dotace vybudovaly bazén, na provoz by neměly finance.

U koupacích jezírek (přírodních koupališť, biotopů) jde v podstatě o stejný princip, jehož využívají i kořenové čistírny odpadních vod. Zhruba 1/2 vodní plochy je určena ke koupání, druhá polovina tvoří čisticí zónu s mokřadními rostlinami. Oproti klasickému bazénu dochází k úspoře vody, energie nutné pro cirkulaci a filtraci vody a také nákladů na chemickou úpravu vody. Koupaliště s přírodním čištěním vody se dá využít jak u rodinných domů, tak u veřejných plováren.

Majitelé rodinných domů s bazény záhy zjistí, že údržba bazénu je velmi náročná jak časově, tak finančně. Navíc mnozí citlivější jedinci koupání v chemicky ošetřované vodě dost těžko snášejí. Existuje tedy vůbec nějaká cesta pro ekonomicky únosné, zdravé a hygienicky nezávadné koupání? Existuje. Koupací biotopy.
Plocha 65-70 m2 je naprosté minimum, aby byl celý tento uměle vytvořený ekosystém dostatečně stabilní a měl požadované samočisticí schopnosti. Je to rovněž praktické minimum, aby se v jezírku dalo plavat - vzhledem k tomu, že polovinu plochy zabírá čisticí zóna s mokřadními rostlinami, zbývá na plavání něco přes 30 m2, což obnáší koupací část o velikosti cca 4 x 8 m. Obě části se liší hloubkou. Koupací zóna je hluboká 2-2,5 m - jednak proto, aby se do jezírka dalo skákat, a dále kvůli vyššímu objemu vody, který zajistí větší stabilitu ekosystému. Čisticí zóna s mokřadními rostlinami je naproti tomu mělká, od 0 do 80 cm. Přechod mezi oběma částmi se řeší různě.

Koupací biotopy jsou vhodným řešením i pro obce. Právě výrazně nižší náklady na údržbu jsou důležité i pro obce, protože zatímco na výstavbu se peníze z různých fondů a dotací jakžtakž sehnat dají, údržba padá plně na jejich bedra. Navíc se takové zařízení dá využít celoročně, protože v zimě slouží jako kluziště. Obce, kde už jsou tato koupaliště v provozu, potvrzují, že tam lidé chodí mnohem radši než do klasických bazénů. U větších realizací stačí pro čisticí část vyčlenit 40 % plochy, na koupání pak zbývá 60 %. Veřejný biobazén je navrhován jako jednokomorový - biologická filtrační část je situována po obvodu nádrže nebo jako dvoukomorový, kdy je biologická část oddělena od vlastní nádrže ke koupání a propojení je provedeno gravitačně nebo přečerpáváním.
Přírodní koupaliště bez chemie jsou již v provozu.


Název firmy Projekce a
poradenství
Realizace Výrobci a
dodavatelé
Odkaz Zaměření
ACRE spol. s r.o.   www Zahradnická firma zabývající se koupacími biotopy, soukromými zahradami, produkcí rostlin a dalšími činnstmi.
AGAU TRADE s.r.o.   www Návrhy a realizace koupacích i okrasných jezírek. Dodavatel okrasných ryb a rostlin.
Aquacup s.r.o.     www Dodavatel techniky a produktů pro zřizování zahradních jezírek.
AZARO spol. s r.o.   www Okrasné rostliny a koupací biotopy; rostlinná produkce; realizace okrasných zahrad.
BAOBAB s.r.o.   www Projekce a realizace zahrad včetně zahradních jezírek a koupacích biotopů. Veřejná zeleň.
BAPO s.r.o.   www Přírodní koupací biotopy; průmyslové stavby; rodinné domy; objekty občanské vybavenosti.
BeatinAqua s.r.o. www Projekce a realizace vodních biotopů. Zároveň dodavatel související techniky shcopný komplexního řešení. Působnost v rámci EU.
BeGarden s.r.o.   www Zahradnická firma nabízející návrhy, realizace: zahrad (včetně údržby), zemní práce, zahradní jezírka, závlahových systémů, sportovních ploch, golfových hřišť.
BILOBA s.r.o.   www Projekce a realizace koupacích biotopů, revitalizace území, odborný řez stromů a keřů.
BioEnviro s.r.o.   www Dodavatel techniky a produktů pro zřizování zahradních jezírek. Možnost poradenství.
Bukra s.r.o. www Návrhy a realizace: zahradních i koupacích jezírek; svařování fólií, prodej potřebné technologie a vybavení.
CAMPANULLA s.r.o.   www Projekce a realizace přírodě blízkých zahrad včetně vodních prvků.
DIKÉ spol. s r.o.   www Soukromé a firemní zahrady; státní a veřejná zeleň; střešní zahrady; vodní biotopy; vlastní produkce rostlin.
Discus cz, s.r.o.     www Dodavatel technologie pro zahradní jezírka; akvaristika.
EVERGREENS spol. s r.o.   www Zahradnictví; návrhy a realizace zahrad včetně koupacích jezírek. Dodavatel rostlinného materiálu.
Fatra a.s.     www Dodavatel hydroizolačních folií pro zahradní jezírka a další účely.
Gabriel s.r.o.   www Realizace a údržba zeleně: firemní objekty, liniové stavby, městská a obecní zeleň, hydroosev a mulčování, zelené střechy, koupací jezírka.
Garden servis   www Garden Servis působí v oblasti zahradní a krajinářské architektury a poskytuje komplexní služby v oboru.
Gemma zahradnictví s.r.o. www Poradenství, projekce, realizace a servis koupacích jezírek; komplexní péče o zahrady (projekce, realizace a servis); dodavatel rostlin a technologie pro koupací jezírka.
GREEN PROJECT s.r.o.   www Návrhy a realizace zeleně včetně zahradních jezírek a koupacích biotopů.
Hortis - Aqua s.r.o. www Realizace okrasných a koupacích jezírek; návrhy biologických filtrů; poradenská činnost; údržby zahrad a zeleně; realizace okrasných zahrad; návrhy a realizace automatických zavlažovacích systémů.
Jezírka-Brno www firma Jezírka-Brno.cz se specializuje na návrhy a realizace zahradních jezírek, koupacích jezírek a jezírek pro chov ryb včetně následného servisu.
Jezírka-stavby s.r.o.   www Návrhy a realizace koupacích i okrasných jezírek a zahrad.
KCB vodní světy s.r.o.   www Poradenství, návrhy a realizace koupacích a zahradních jezírek; dodavatel vybraného technického příslušenství.
OASE living water     www Dodavatel techniky a produktů pro zřizování zahradních jezírek.
Profi-aquarium s.r.o. www Firma se specializací na vodní biotopy včetně koupacích a okrasných jezírek.
RADIX - zahrady s.r.o.   www Návrhy a realizace zahrad spolu s vodními prvky a jejich údržbou. Kácení a ošetřování dřevin; údržba veřejné zeleně.
Roagrotex, s.r.o. www údržba a realizace zeleně, zahradní architektura, návrhy a realizace jezírek, závlahové systémy, prodej zahradní a lesní techniky
Seitz-Folien, s.r.o.     www Výrobce a dodavatel folií svařovaných na míru a dalších hydroizolačních systémů nejen pro zahradní jezírka.
Star-fish s.r.o.   www Zahradní jezírka, koupací jezírka, jezírka pro KOI kapry.
Vodní zahrada Komořany   www Prodej rostlin; zahradní architektura; přírodní koupací jezírka; rekonstrukce koupališť; možnost komplexního zpracování dané zakázky včetně realizace.
ZAHRADA PRAHA s.r.o.   www Projekce a realizace zahrad včetně vodních prvků. Jejich údržba. Závlahové systémy; veřejná zeleň.
Zahrada s úsměvem s.r.o.   www Projekce a realizace zahraních i koupacích jezírek; kácení dřevin; návrhy a realizace zahrad;komplexní péče o zahradu a trávníky; pokládání travních koberců; závlahové systémy.
Zahrady GUT, s.r.o.   www Poradenství, návrhy a realizace okrasných zahrad, jezírek a koupacích biotopů. Stromolezectví a kácení dřevin. Dodavatel rostlinného materiálu.
ZELENÉ-KOLO s.r.o.   www Služby z oblastí okrasných zahrad, veřejné zeleně, firem (údržba areálů apod.),
Eshop Zahradní jezírko.cz     www Eshop Zahradní jezírko.cz je specializovaným internetovým obchodem zaměřeným na prodej veškeré techniky a příslušenství pro tvorbu zahradních jezírek, péči o rybníčky a biotopy.
rybniky.cz   www Subjekt je schopen jak komplexního zpracování projektu včetně realizace, tak jednotlivých kroků (poradenství, projekce, realizace).
3dzahrada.cz   www Zahradní stavby, okrasná a koupací jezírka3D návrhy, projekty a realizace zahrad
jezirkanaklic.cz   www Návrhy a realizace koupacích jezírek.
jezirka-shop.cz     www E-shop provozovaný firmou Jezírka-Brno.cz
 

Hodnotit:  

Datum: 31.5.2011Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Projekty 2017

Tipy pro projektanty

Partneři - Voda, kanalizace

logo WAVIN EKOPLASTIK
logo NICOLL ČR
logo ASIO
logo AUSTRIA EMAIL
logo GRUNDFOS
logo MEA
 
 

Aktuální články na ESTAV.czJak bezpečněji bydlet se dozvěděli účastníci konference ESTAV.czDruhý den právní poradny zdarma na stánku ESTAV.czJaké jsou nejlepší výrobky a stánky na veletrhu FOR ARCH 2017? A kdo je architektem roku?Dotace na využívání dešťové vody stát přerozděluje i po 14 dnech